Dziś, 3 lutego, mija 285 rocznica urodzin Ignacego Krasickiego! Postać, której dorobkiem i spuścizną opiekuje się nasza Fundacja, pozostaje jedną z najwybitniejszych w historii Polski.

Naszym najważniejszym celem, jako Fundacji, pozostaje ten, który od zawsze przyświecał naszemu patronowi – realizacja działań związanych ze wspieraniem polskiego dziedzictwa narodowego.

Zachęcamy do zapoznania się z życiorysem Ignacego Krasickiego, który publikujemy na naszej stronie

Ignacy Błażej Franciszek Krasicki herbu Rogala (3.02.1735 – 14.03.1801) – Jeden z głównych przedstawicieli polskiego oświecenia. Nazywany „księciem poetów polskich”. Biskup warmiński od 1767 (stąd pseudonim X.B.W. – książę biskup warmiński), arcybiskup gnieźnieński od 1795, książę sambijski, hrabia Świętego Cesarstwa Rzymskiego, prezydent Trybunału Głównego Koronnego w Lublinie w 1765, proboszcz przemyski, kustosz kapituły katedralnej lwowskiej w 1765 roku, poeta, prozaik i publicysta, encyklopedysta, kawaler maltański zaszczycony Krzyżem Devotionis, mianowany biskupem tytularnym Verinopolis w 1766 roku.