Jan Englert po raz kolejny sięga do twórczości Czechowa, czyli obiecująca inauguracja 2021 roku w stołecznym Teatrze Narodowym. Przesunięta z jesieni ubiegłego roku premiera, wielka klasyka światowego dramatu – Trzy siostry Antona Czechowa w inscenizacji Englerta zaprezentują się na głównej scenie Teatru już 27 lutego.

Spragnieni teatralnych wrażeń widzowie nie powinni być zawiedzeni rozpoczęciem kolejnego sezonu w najstarszym teatrze w Polsce. Zwłaszcza, że za nowe (chociaż zapowiadane od dawna) naczelne przedsięwzięcie znanego z umiłowania i szacunku do klasyki Teatru odpowiada sam dyrektor artystyczny – Jan Englert, który po niezapomnianym Iwanowie (premiera w kwietniu 2008 r.) ponownie wziął na warsztat nieśmiertelnego Czechowa.

Jedna z najważniejszych sztuk światowego kanonu dramatycznego i ponadczasowe arcydzieło Antona Czechowa, którego nikomu nie trzeba przedstawiać. Trzy siostry to osadzona w realiach prowincjonalnego miasteczka opowieść o tytułowych siostrach – Oldze, Maszy i Irinie, które marzą o wyrwaniu się w wielki świat. Uniwersalny dramat o ludziach nieszczęśliwych i niespełnieniu, bezbłędnie portretujący złożoność ludzkiej natury i tragizm człowieka uwikłanego w szarą, niesprzyjającą rzeczywistość. W obsadzie Trzech sióstr znaleźli się m.in.: Michalina Łabacz, Wiktoria Gorodeckaja, Dominika Kluźniak, Marcin Przybylski, Grzegorz Małecki i Jan Frycz.

Premiera Trzech sióstr została odsunięta w czasie ze względu na ograniczenia związane z pandemią. Spektakl miał być trzecią premierą Teatru przewidzianą na jesień 2020 r., obok wyczekiwanej Iwaszkiewiczowskiej „Matki Joanny Aniołów” z powracającą na teatralne deski Małgorzatą Kożuchowską w roli głównej oraz kameralnej „Sonaty jesiennej” Ingmara Bergmana z udziałem Danuty Stenki.

 „Kochane siostry, …muzyka gra tak wesoło, tak radośnie, zdaje się, że jeszcze trochę i dowiemy się, po co żyjemy, po co cierpimy… Gdyby wiedzieć, gdyby wiedzieć!”

Premiera: 27.02.2021 r.
Teatr Narodowy (Sala Bogusławskiego)
(Plac Teatralny 3, Warszawa)