Galeria Delfiny, działająca w ramach Fundacji XBW im. Ignacego Krasickiego, dawno nie gościła takiej liczby osób. W poniedziałek na warszawskim Powiślu, na spotkanie z Maciejem Radziwiłłem – prezesem Fundacji Trzy Trąby – przybyło ponad 60 osób – przedstawicieli świata mediów, sztuki, polityki, a także środowisk ziemiańskich. Wydarzeniu patronowało Polskie Towarzystwo Ziemiańskie.

Powód spotkania był niezwykły; Maciej Radziwiłł i Michał Sobański, filantropi i mecenasi kultury, odzyskali aż 20 bezcennych obrazów z Pałacu w Łańcucie, które po drugiej wojnie światowej uważane były za bezpowrotnie utracone. Wśród nich są unikalne, pierwsze portrety królowej Marysieńki i króla Jana III Sobieskiego czy obraz Świętej Rodziny ze św. Janem Chrzcicielem.

Maciej Radziwiłł, fundator Fundacji „Trzy Trąby”, ujawnił kulisy sensacyjnego odkrycia i opisał powrót obrazów do Polski. Spotkanie prowadził redaktor Marek Kozubal z dziennika „Rzeczpospolita”. Podczas spotkania opowiedziana została niezwykła historia wywiezienia z Polski w 1944 r. kolekcji do Wiednia i dalej do Szwajcarii, ich dalsze losy do odnalezienia i sprowadzenia obrazów z Ameryki Południowej.

W 1944 r., tuż po wkroczeniu Armii Czerwonej na tereny dzisiejszej Polski, bezcenna kolekcja obrazów z Pałacu Potockich w Łańcucie została ewakuowana do Szwajcarii. Alfred Potocki, ostatni właściciel Łańcuta obawiał się grabieży i dewastacji. 75 lat później, dzięki mecenatowi Fundacji Radziwiłłów i Sobańskich, 20 obrazów powróciło do kraju.

– W odnalezieniu obrazów ważną rolę odegrał Adam Karol Czartoryskich, fundator Fundacji Czartoryskich i pasjonat Peru. Wiedział, że wraz z Michałem Sobańskim zbieramy polskie artefakty i doprowadził do kontaktu z właścicielką obrazów, która przez wiele lat mieszkała w Peru, a obecnie mieszka w Mediolanie – mówił Maciej Radziwiłł, który ma nadzieję na odnalezienie w Peru kolejnych przedmiotów ze zbiorów Potockich. – Zachęciłem sympatyczną Włoszkę, aby wśród dawnych przyjaciół i znajomych Stanisława Potockiego w Limie dalej poszukiwała obrazów z kolekcji z Łańcuta – powiedział Maciej Radziwiłł.

W trakcie spotkania zaprezentowano również cyfrowe reprodukcje odzyskanych obrazów. Organizatorem wydarzenia była Fundacja im. XBW Ignacego Krasickiego.