Na ścianach Galerii Delfiny, którą opiekuje się Fundacja im. XBW Ignacego Krasickiego, zagościły kwiaty. To niewątpliwy zwiastun wiosny na warszawskim Powiślu. Autorem najnowszej wystawy, którą można podziwiać do 16 kwietnia, jest artysta prof. Wiesław Szymborski.

Wystawa w Galerii Delfiny obejmuje 26 obrazów o tematyce kwiatowej, które powstały w różnych latach i w różnych formatach. Jest to jedynie fragment twórczości artysty z tym motywem, jednak wybór prac daje pojęcie o całości jego pracy artystycznej.

Dorobek Szymborskiego jest bogaty. Artysta, urodzony w 1941 r. w Skarżysku Kamiennej, ma na swoim koncie 52 wystawy indywidualne, 10 ekspozycji z Markiem Sapetto oraz ponad 500 kolekcji zbiorowych w kraju i za granicą. Jako pedagog przez wiele lat związany z ASP, a później Wyższą Szkołą Informatyki Stosowanej i Zarządzania w Warszawie, wniósł ogromny wkład w rozwój artystyczny kolejnych pokoleń, a także kultury niezależnej.

– Szamborski w swoim malarstwie konsekwentnie szuka prawdy o zmieniającej się rzeczywistości, zajmując pozycję wrażliwego obserwatora wobec świata – komentują działalność artysty eksperci rynku sztuki.

– Kwiaty w jasnych barwach, rozświetlone i fosforyzujące, zwiększają swoją kontrastowość, doprowadzając czasami ekspresję aż do krzykliwości. Przestrzeń nasycona płynnym konturem, kreską, wpada w rodzaj wewnętrznej wibracji, nabiera ruchliwości i nieznanej dotąd dynamiki. Zwraca na siebie uwagę szczególna „negatywność” całych kompozycji, gra figury i tła, przedmiotu i jego cienia, ich wzajemne przenikanie się i współbrzmienie. Artystę zaczyna interesować zmiana znaczenia znaku plastycznego w zależności od otoczenia, barwy, miejsca i przestrzeni. Temat staje się często jedynie pretekstem do rozwiązywania zagadnień plastycznych – czytamy w przedmowie, przygotowanej przez Roberta Jasińskiego, którą odczytano na wernisażu wystawy.

Wernisaż wystawy otworzyli uroczyście: Anna Alicja Trochim – dyrektor artystyczna Galerii Delfiny, Soledad Krasicka – córka Delfiny Krasickiej, założycielki galerii, oraz Ryszard Ługowski – artysta.

Wzruszająco na temat twórczości swojego męża opowiadała żona artysty – Emilia Szamborska. Na otwarcie wystawy tłumnie przybyli wielbiciele twórczości pana profesora, znajomi artyści i przyjaciele, nadając niepowtarzalny, ciepły i rodzinny klimat temu wydarzeniu.