Galeria Delfiny była gospodarzem debaty na temat cen energii. Spotkanie zostało zorganizowane przez Instytut Staszica. Gościem spotkania był Włodzimierz Karpiński, poseł i były minister skarbu.

Podczas rozmowy, którą prowadził Dawid Piekarz, wiceprezes Instytutu Staszica, poruszono wiele ważnych kwestii dotyczących przyszłości polskiej gospodarki. Wskazano na korzyści związane z przyjęciem projektu Polityki Energetycznej Polski – aby równolegle podnosić efektywność energetyczną i chronić klimat – ale też zagrożenia dotyczące finansowania programu.

W tym kontekście nie mogło także zabraknąć nawiązania do sytuacji w polskim górnictwie. Zdaniem Włodzimierza Karpińskiego trzeba było pokusić się o sprywatyzowanie części sektora.

Poseł PO nawiązał także do szczytu klimatycznego COP24 w Katowicach. To, że wydarzenia odbywa się właśnie w naszym kraju, jest jego zdaniem wielkim sukcesem Polski, choć nie do końca wykorzystanym. – Zabrakło twardego przesłania, że będziemy opierali nasze bezpieczeństwo energetyczne na węglu, ale jednocześnie coraz bardziej stawiać na nowe technologie. Zwłaszcza, że dopiero co został ogłoszony Projekt Energetyczny Polski do 2040 r. – podsumował Karpiński.

Partnerem spotkania była Fundacja im. XBW Ignacego Krasickiego.