Serwis informacyjny RaportCSR.pl opublikował kolejny Raport Społecznej Odpowiedzialności Biznesu. W 42. edycji Raportu wyróżnieni zostali założyciele fundacji: Trzy Trąby – Maciej Radziwiłł oraz fundacji im. Feliksa hr. Sobańskiego – Michał Sobański. Redakcja serwisu nagrodziła też jedną z najstarszych inicjatyw propracowniczych w Polsce: Konkurs Pracodawca Godny Zaufania.

„Raport CSR” to pierwszy tak duży projekt wydawniczy w Polsce, którego misją jest promowanie dobrych praktyk firmy i instytucji z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu. Pierwszy numer kwartalnika pojawił się w 2009 r. Od tego czasu ukazały się już 42. edycje, w których wyróżniono ponad 70. laureatów.

Raport jest dostępny również w sieci pod adresem RaportCSR.pl. Dzięki codziennym informacjom z branży serwis buduje kompendium wiedzy o społecznej odpowiedzialności biznesu. – To medium, które inspiruje i promuje firmy społecznie odpowiedzialne – mówi Natalia Witkowska, redaktor naczelna serwisu. – Redakcja szczególnie przygląda się działaniom w obszarach ekologii, wolontariatu i akcji pomocowych prowadzonych przez największe polskie i europejskie firmy.

Laureaci: Fundacja Trzy Trąby i Fundacja im. Feliksa hr. Sobańskiego oraz Konkurs Pracodawca Godny Zaufania

Wyróżnieni Maciej Radziwiłł i Michał Sobański zostali docenieni za mecenat kultury i odzyskanie zaginionych podczas wojny dzieł sztuki z zamku Potockich w Łańcucie. To dzięki ich staraniom 20. obrazów z wywiezionej 75 lat temu kolekcji wróciło właśnie do Polski. – Z uwagi na tradycję i naszą, pełną tragicznych wydarzeń, historię warto kultywować pamięć o dawnej Polsce, chronić obiekty tak wyjątkowe jak obrazy i pamiątki codziennego użytku naszych przodków – mówi Radziwiłł. Wtóruje mu Sobański: – Z uwagi na historię i tradycje naszych rodzin odczuwamy potrzebę wzięcia na siebie odpowiedzialności za takie projekty. Ponownie, tak jak przy pozyskaniu pomnika marszałka dla Muzeum Piłsudskiego w Sulejówku, połączyliśmy siły z fundacją Trzy Trąby Macieja Radziwiłła i postanowiliśmy odzyskać tę bezcenną dla polskiej historii kolekcję dzieł sztuki. Obrazy odnaleziono w Peru. Od połowy listopada br. będzie je można oglądać w Muzeum Narodowym w Łańcucie.

Redakcja wyróżniła też Konkurs Pracodawca Godny Zaufania za promowanie wśród pracodawców odpowiedzialnej polityki propracowniczej. To jedna z najstarszych takich inicjatyw na polskim rynku zapoczątkowana już w 2009 r. Na czele inicjatywy, od blisko 10 lat, stoi Krajowa Izba Gospodarcza i Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska”, które we współpracy z innymi organizacjami pozarządowymi, uczelniami oraz patronami medialnymi i honorowymi, budują pozycje wydarzenia.

– Podstawowym celem konkursu jest promowanie wśród pracodawców odpowiedzialnej, zgodnej z normami europejskimi polityki pracowniczej i polityki socjalnej – przekonują organizatorzy.

W Raporcie przeczytamy też wywiad z dr hab. Grzegorz Baranem, z Instytutu Spraw Publicznych Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego, kierownikiem nowego kierunku studiów podyplomowych z zarządzania inwestycjami społecznymi.

Cały Raport można pobrać ze strony www.raportcsr.pl

W poprzednich edycjach Raportu CSR wyróżnieni zostali m.in. PKN Orlen, Maspex, Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu, PKP Cargo, Jeronimo Martins Polska, Grupa Lux Med, Fundacja OnkoCafe wraz z firmą Novartis, Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukaszewicza, Diaverum Polska, KGHM Polska Miedź oraz spółka Emitel.

Raport jest przygotowywany co kwartał przez serwis RaportCSR.pl i redakcję tygodnika Gazeta Finansowa. Partnerami Raportu jest Kurier365.pl i Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska”. W każdej edycji wybierane są dwa projekty z zakresu CSR, które wyróżniły się pod względem oryginalności, siły oddziaływania i spójności z polityką oraz strategią firm lub instytucji, które je realizują.