W siedzibie Zarządu Głównego PTTK przy ul. Senatorskiej 11 w Warszawie, w środę 12 czerwca o godz. 18.00, odbędzie się spotkanie poświęcone książce „Siedem wieków Warszawy. Kalendarium historii miasta do końca XIX wieku”, autorstwa Marcina Rosołowskiego i Arkadiusza Bińczyka. Książka będzie punktem wyjścia do dyskusji o tym, jak dziś w atrakcyjny sposób pokazywać historię Warszawy. Gościem specjalnym będzie prof. Lech Królikowski – wieloletni Prezes Towarzystwa Przyjaciół Warszawy, varsavianista i samorządowiec.

Książka

To publikacja pokazująca wydarzenia od pierwszych śladów osadnictwa na terenach dzisiejszej stolicy. Skrupulatnie zebrane ponad 3,5 tys. faktów zabiera czytelników w niesamowitą historię przemian, będących jednocześnie dokumentacją życia i rozwoju Warszawy i jej społeczności. Autorami książki są: Marcin Rosołowski, z wykształcenia prawnik, z zamiłowania historyk, varsavianista oraz bibliofil, który przygotował kalendarium ostatnich siedmiu wieków Warszawy, oraz Arkadiusz Bińczyk, absolwent Wydziału Historii Uniwersytetu Warszawskiego, pasjonat przeszłości i publicysta, autor esejów, które pozwalają spojrzeć na dzieje miasta w sposób daleki od stereotypów.

To kolejna już wspólna publikacja, autorzy „Siedmiu wieków Warszawy” przygotowali też „Poczet przedsiębiorców polskich do roku 1939″, czyli historię polskiej gospodarki w biografiach (tłumaczoną na język angielski) oraz „Świat polskiej szlachty” – książkę opisującą sylwetki nietuzinkowych, dzisiaj często zapomnianych ziemian i arystokratów, ważnych dla polskiej kultury, historii i gospodarki.

Spotkanie

Spotkanie odbędzie się 12 czerwca o godz. 18.00 w sali konferencyjnej Zarządu Głównego PTTK przy ul. Senatorskiej 11 w Warszawie. Wezmą w nim udział Marcin Rosołowski i prof. Lech Królikowski, moderatorką będzie Magda Wodiczko, przewodniczka warszawska i prezes Oddziału Międzyuczelnianego PTTK w Warszawie. Organizatorzy szykują niespodziankę: spotkanie uświetni występ Wojciecha Budy, który zagra znane szlagiery i mniej znane utwory przedwojennej Warszawy w aranżacji pełnej gwary warszawskiej i cwaniackiego humoru, pod nóżkie i z biglem;)

W trakcie wydarzenia odbędą się też dwie wystawy. Pierwsza, to przemiany warszawskiej syrenki; herb Warszawy i zmiany, które zaszły na przełomie ostatnich wieków oraz wystawa biograficzna poświęcona Januszowi Żmudzińskiemu, prekursorowi krajoznawstwa PTTK na Mazowszu.

Organizatorami spotkania są Oddział Warszawski PTTK i Fundacja im. XBW Ignacego Krasickiego.

Organizatorzy spotkania

  • Fundacja im. XBW Ignacego Krasickiego powstała w 2018 r. Misją Fundacji jest wspieranie polskiej kultury i sztuki, ochrona dóbr kultury i dziedzictwa narodowego. Fundacja zajmuje się również podtrzymywaniem i upowszechnianiem tradycji i, co za tym idzie, promowaniem świadomości obywatelskiej i kulturowej.
  • Oddział Warszawski PTTK jest jednostką Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego działającą na terenie miasta stołecznego Warszawy.

Zapowiedź książki „Siedem wieków Warszawy, Kalendarium historii miasta do końca XIX wieku.”