To był wieczór! Takiego chyba jeszcze w Galerii Delfiny nie było. A to za sprawą prof. Lecha Królikowskiego, który na zaproszenie Fundacji XBW Ignacego Krasickiego gościł tam prezentując swoje dwie tegoroczne książki.
Spotkanie prowadziła dr Agnieszka Skórska-Jarmusz, redaktor naczelna zaprzyjaźnionego „Kuriera Warszawskiego” oraz właścicielka i szefowa Wydawnictwa Warszawskiego, które wydało jedną z tych książek – „Wisła na Mazowszu. XIX-wieczne plany regulacji rzeki w granicach byłego zaboru rosyjskiego”. Druga, wydana nakładem Wydawnictwa Aspra pt. „Moskwa w Warszawie” również opowiada o relacjach rosyjsko-polskich.
Obie książki są komplementarne. Traktują bowiem o rosyjskiej obecności nad Wisłą.
W tej pierwszej – czysto naukowej pracy – autor rozkłada na czynniki pierwsze sprawy regulacji królowej polskich rzek. Mało kto wie, że Wisła w XIX w. została uznana za rzekę o charakterze międzynarodowym – podobnie jak Dunaj i Ren. Dużo uwagi poświęca badacz konkurencji austriacko-rosyjskiej względem naszej rzeki, skrupulatnie wyliczając kto i ile wydawał na prace inżynieryjne mające ujarzmić rzekę i uczynić ją żeglowną.
„Wisła na Mazowszu” jest chyba pierwszą na naszym rynku wydawniczym stricte naukową książką wydaną w niezwykle nowoczesnej, finezyjnej szacie graficznej. Jest bogato ilustrowana archiwalnymi i współczesnymi zdjęciami, co czyni tę rozprawę badawczą bardzo eleganckim albumem.
Druga książka traktuje o wzajemnych stosunkach polsko-rosyjskich na przestrzeni wieków, poczynając od czasu formowania się państwa moskiewskiego aż po dzień dzisiejszy.
W trakcie spotkania Lech Królikowski wygłosił blisko godzinny wykład, podczas którego wyłuszczył główne tezy swoich prac. Autoreferat znanego varsavianisty spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem zgromadzonej publiczności. Po jej zakończeniu do późnych godzin wieczornych trwały tzw. rozmowy kuluarowe.
Wszystkie wystawione książki rozeszły się na pniu, a do autora ustawiła się długa kolejka po dedykacje.
Najnowsze komentarze