Na 53. Aukcji Antykwarycznej krakowskiego Antykwariatu Wójtowicz (27-28 marca) będzie można licytować nie tylko książki, ale też medale i rękopisy związane z osobą Ignacego Krasickiego.

Do licytacji trafił medal ku czci XBW, z jego popiersiem, wybity w Warszawie w roku 1780 – autorstwa słynnego medaliera Jana Filipa Holzhausera. Medal w dobrym stanie ma cenę wywoławczą 380 PLN.

W katalogu aukcyjnym znalazły się dwa półroczniki słynnego „Monitora” – jednego z czołowych czasopism polskiego Oświecenia. Chodzi o dwa tomy z roku 1772 – autorem tego rocznika był Książę Biskup Warmiński. Cena wywoławcza czasopisma to 650 PLN (pierwsze półrocze) i 600 PLN (drugie półrocze). W drugim półroczu brakuje dwóch numerów. Można będzie licytować także pojedyncze tomy dzieł zebranych Krasickiego w edycjach z początku XIX wieku – pierwszy tom „Dzieł poetyckich”(Warszawa 1802) z ceną wywoławczą 200 PLN oraz tomy 3 i 5-10 „Dzieł” w edycji Natana Glücksberga (Warszawa 1829) z ceną wywoławczą 400 PLN.

Niezwykle rzadki i ciekawy jest złożony z 5 kartek rękopis „Metamorfozy Biskupa Krasickiego” – z cyklu „Teatrzyk Zielona Gęś” Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Tekst powstał w 1948 roku do tygodnika „Przekrój”, ale publikację wstrzymała cenzura. Licytacja zacznie się od 2500 PLN.

Aukcja Antykwariatu Wójtowicz odbędzie się za pośrednictwem portalu OneBid.pl. Link do aukcji: https://onebid.pl/pl/auction/-/1661?p=1