Marcin Rosołowski, wiceprezes Fundacji im. XBW Ignacego Krasickiego oraz Arkadiusz Bińczyk – autorzy książki „Świat polskiej szlachty”. Dzieje ludzi i rodzin” otrzymali nagrodę Stowarzyszenia Dziennikarzy – Podróżników „Globtroter”.

Książka, wydana przez Fundację im. XBW Ignacego Krasickiego, przedstawia niesamowite historie pionierów niezależnej prasy, twórców nowoczesnej bankowości polskiej, prekursorów organizacji pozarządowych, założycieli bibliotek i zbiorów fotograficznych oraz przemysłowców. Książka ukazuje ludzi żyjących na przestrzeni ponad 400 lat, których dokonania godne są uwagi. Wśród opisanych przez autorów postaci są członkowie znanych polskich rodów. Między innymi są to: Adam Jerzy Czartoryski, Michał Piotr Radziwiłł, Karol Lanckoroński, Sebastian Lubomirski, Feliks Sobański, Adam Potocki, Kazimierz Krasicki.

Dziennikarze – Podróżnicy wyróżnili też drugą pozycję przygotowaną przez Marcina Rosołowskiego i Arkadiusza Bińczyka: „Portret przedsiębiorców polskich”. Książka przedstawia  biogramy wybitnych, lecz niestety często zapomnianych polskich przedsiębiorców, od czasów piastowskich i jagiellońskich, przez czasy wolnej elekcji i stanisławowskie, XIX wiek, a na II Rzeczpospolitej kończąc.

Nagrody Globtrotera otrzymali też: Adam Gąsior oraz Marzena Markowska za redagowanie w warunkach pandemii portalu Waszaturystyka.pl, Magdalena Pinkwart za publikacje radiowe i telewizyjne w 2020 roku, Sergiusz Pinkwart za przewodnik „Wyspy Owcze z pierwszej ręki” wydawnictwa Lara Books. Wśród laureatów nagrody Stowarzyszenia znalazł się też Cezary Rudziński za przewodnik „Wyspy Owcze z pierwszej ręki” wydawnictwa Lara Books.

Stowarzyszenie Dziennikarzy – Podróżników „Globtroter” powstało 10 marca 1992 roku. Początkowo zrodził się pomysł, aby zebrać ludzi pracujących piórem, mikrofonem oraz kamerą oraz lubiących i rozumiejących turystykę nie tylko jako miłe podróże oraz urlopy, ale także jako ważną gałąź gospodarki i kultury narodowej. W ten sposób chciano ułatwić uzyskiwanie niezbędnych informacji oraz poznawanie specyfiki tej branży, a także kraju i świata. Popierał to samorząd gospodarczy – Polska Izba Turystyki, jak również czołowy wówczas na rynku potentat wśród biur podróży – Polskie Biuro Podróży „Orbis”. Przy nim „Globtroter”  działał przez pierwsze lata, korzystając między innymi z gościny tego biura, które udostępniało swoje sale konferencyjne na klubowe zebrania i konferencje „Globtrotera”.

Stowarzyszenie Dziennikarzy – Podróżników „Globtroter” to dziś ogólnopolskie stowarzyszenie, które zrzesza dziennikarzy specjalizujących się w tematyce turystycznej. Liczy ponad 400 członków mieszkających w Polsce i za granicą. „Globtroter” prowadzi portal internetowy https://www.globtroter.info/