Polska kinematografia na razie nie stworzyła filmu fabularnego odwołującego się do życiorysu Stanisława Maczka. Powstał za to dokument, w którym Rafał Geremek pozwala poznać niezwykłego człowieka, twardego żołnierza, cenionego taktyka i dowódcy. To wyprodukowany dla Muzeum Historii Polskiej film dokumentalny ze scenami fabularyzowanymi. „Niepokonany. Opowieść o generale Stanisławie Maczku” został wyświetlony w warszawskim Klubie Harenda. Organizatorami wydarzenia byli reżyser dokumentu, Rafał Geremek i AM Art-Media Agencja PR.
Film pokazuje jak kształtował się charakter jednego z największych strategów II Wojny Światowej, dlaczego tak cenili go żołnierze oraz skąd sympatia i pamięć o generale, wciąż żywa wśród mieszkańców wyzwolonych z niemieckiej okupacji miast Flandrii. Widzowie przenoszą się na tereny Ukrainy, Francji, Szkocji i Holandii. Poznają m.in. szlak bojowy wojsk Maczka w ostatnim etapie II Wojny Światowej, w tym największe sukcesy na polu walki. W filmie nie zabrakło wspomnień jego krewnych oraz zdjęć i dokumentów z różnych archiwów.
Stanisław Maczek od młodych lat widział swoją przyszłość w wojsku. Brał udział w I Wojnie Światowej i wojnie z bolszewikami. W 1918 roku na polu bitwy awans otrzymał z rąk komendanta Józefa Piłsudskiego. W okresie dwudziestolecia międzywojennego Maczek służył w wojsku, zdobywając kolejne stopnie i obejmując dowództwo 10 Brygady Kawalerii. Walczył w kampanii wrześniowej 1939 r., a rok później we Francji, z której przedarł się do Wielkiej Brytanii. Organizował Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie, stanął na czele 1. Dywizji Pancernej.
W latach 1944-1945 Maczek i jego żołnierze walczyli na froncie zachodnim. Wojska, którymi dowodził wyzwolił około stu miast, w tym Ypres i Gandawę nie korzystając ze wsparcia lotnictwa. Jednym z najważniejszych zwycięstw było wyzwolenie holenderskiej Bredy, której Maczek z inicjatywy mieszkańców został honorowym obywatelem. Po wojnie nie mógł powrócić do Polski. Nie pozwoliły na to komunistyczne władze. Rodzina Maczków osiadła w szkockim Edynburgu. Dowódca I Dywizji Pancernej zmarł w tym mieście w 1994 r., w wieku 102 lat.
W filmie Rafała Geremka pokazana została wola walki, niezwykłe umiejętności taktyczne generała Maczka oraz dramat polskich żołnierzy, którzy po 1939 r. znaleźli się na zachodzie. Tak jak ich przywódca, większość z nich, poświęciła wiele lat życia, walce o wolność. Po zakończeniu II Wojny Światowej nie mogli powrócić do ukochanej ojczyzny.
Podczas prezentacji dokumentu, Rafał Geremek w żołnierskich słowach przybliżył okoliczności powstania filmu. Zauważył, że chociaż Maczek został zapamiętany jako jeden z czołowych przywódców wojskowych to opinia publiczna szerzej nie zna szlaku bojowego, który przemierzył i spektakularnych sukcesów na polu walki, w tym wyzwolenie wielu miast w Belgii i Holandii. Przygotowując film Geremek był w kilku z nich. Mieszkańcy m.in. Bredy wciąż pamiętają heroizm polskich żołnierzy. Dbają o miejsca pamięci o wydarzeniach sprzed ponad siedemdziesięciu lat.
Spotkanie w klubie Harenda, gdzie kręcono cześć fabularyzowanych scen do dokumentu, prowadziła Karolina Wichowska z Muzeum Historii Polski. Organizatorami wieczoru filmowego byli AM Art-Media Agencja PR i reżyser Rafał Geremek, a partnerami Muzeum Historii Polski, Klub Harenda oraz Fundacja im. XBW Ignacego Krasickiego.
Najnowsze komentarze