Nie ma we współczesnym biznesie bardziej nadużywanego hasła niż „zrównoważony rozwój”. Co roku wschodzące gwiazdy lokalnych gospodarek prześcigają się w deklarowaniu braku szkodliwych emisji, wprowadzaniu innowacyjnych, przełomowych – i często ekologicznych – produktów oraz prezentowaniu programów dla społeczeństwa.
Źródło takiego zachowania jest trudne do zdefiniowania, ale słowo „hipokryzja” samo mi się nasuwa, a kiedy poproszeni jesteśmy, aby wyjaśnić, o co w tym wszystkim chodzi, zwykle brakuje słów. Więc pytaniem, które powinno nam się pojawiać w głowach, jest: „Jak odróżnić tych, którzy dużo mówią, od tych, którzy zamiast mówić – działają?”. Zjawiska, takie jak greenwashing, są dziś powszechnie stosowaną strategią PR-ową, jednak, jak się okazuje, im bardziej firmy chowają się za modnym hasłem, tym trudniej znaleźć namacalne zmiany w podejmowanych działaniach.
Jednak nie wszystkie przedsiębiorstwa kryją się za fasadą gry fair-play, a pewność co do tego dają nam instytucje, których misją jest ich wynajdywanie i przedstawianie ich dorobku innym. Jedną z takich organizacji jest Instytut ESG, który podczas IV Kongresu ESG – Europa wręczył nagrody firmom, które spełniają obiektywne kryteria KOD-ów ESG – dbając o środowisko (E), społeczeństwo (S) i ład korporacyjny (G). Wydarzenie odbyło się 29 stycznia 2025 r., a podczas niego rozdanych zostało pięć nagród – po jednej za każdą z wymienionych wcześniej kategorii, a pozostałe dwie zostały przyznane Osobowości 2024 oraz jednej osobie z mediów.
Wyróżnienie KOD ESG w kategorii Osobowość 2024 otrzymali Zofia Zochniak oraz Tomasz Bocian – założyciele Ubrania do Oddania. Ich działania charakteryzują się konsekwentnym, wytrwałym oraz pionierskim podejściem do dawania ubraniom nowego życia.
Nagrodę w kategorii KOD E dostała firma DS Smith za innowacyjne podejście do produkcji opakowań, za poświęcenie się zrównoważonemu podejściu do prowadzenia przedsiębiorstwa oraz za działania, które sukcesywnie zastępują szkodliwy plastik ekologiczną tekturą.
Nagrodę w kategorii KOD S dostała firma Adamed Pharma, która z niesamowitą siłą i energią wyszła naprzeciw problemom seniorów, brakowi edukacji młodzieży i bezpieczeństwu lekowemu. Co więcej, firmie należą się specjalne brawa za wprowadzenie programu „Wspierająca szkoła”, który dotyczy zapobiegania samobójstwom wśród młodzieży i dzieci.
Nagroda z kategorii KOD G została wręczona Grupie Żabka, która wzorowo stosowała się do wypracowanych rozwiązań z zakresu kompleksowego zarządzania i nadzoru korporacyjnego. Firma wprowadziła Kodeks Etyki i Postępowania nie tylko dla swoich pracowników, ale również dla partnerów biznesowych oraz franczyzobiorców.
Zatem kiedy w świecie biznesu znowu usłyszymy o „zrównoważonym rozwoju” i firmach, które chętnie podchodzą do tego tematu, warto zachować ostrożność, ponieważ nie każda firma jest warta zaufania. Jednak na szczęście mamy stowarzyszenia, takie jak Instytut ESG, które pomagają wskazać pionierów i liderów prawdziwej zielonej zmiany. Pokazują nam oni, że za każdym słowem powinno stać działanie, a nie tylko przekonujące slogany. Pomimo że wciąż będziemy spotykali się z greenwashingiem, obecność w kraju takich firm jak te wyróżnione w czasie Kongresu ESG, pozwala nam wyraźniej zobaczyć stan rozwoju w polskiej gospodarce.
Urszula Jóźwiak, dyrektorka generalna Fundacji im. XBW Ignacego Krasickiego, dyrektorka Instytutu ESG
Źródło: Home&Market
Najnowsze komentarze