„Portret młodzieńca” Rafaela Santi to najcenniejsze dzieło z polskich muzeów, które zaginęło w czasie II wojny światowej. W pierwszych latach XIX wieku został zakupiony przez rodzinę Czartoryskich i wszedł w skład ich zbiorów, a następnie znajdował się w Muzeum Czartoryskich w Krakowie. Zaginiony w 1945, do dziś nie został odnaleziony. Obraz Znajduje się na szczycie listy najbardziej poszukiwanych zaginionych dzieł sztuki na świecie.
Odpowiedzi na pytanie o losy obrazu starają się udzielić Marek Kozubal i Marcin Faliński, autorzy książki „Operacja Rafael”, którzy 13 listopada gościli w Galerii Delfiny. Wieczór autorski zorganizowały Fundacja im. XBW Ignacego Krasickiego, Fundacja XX Czartoryskich oraz Wydawnictwo Czarna Owca.
Autorzy znają się od 30 lat – razem studiowali na wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych. Marek Kozubal – obecnie publicysta Rzeczpospolitej, z wykształcenia jest politologiem . Przez kilka lat zajmował się tematyką kryminalną, m.in. przestępczością zorganizowaną. Pasjonuje się wojskowością i historią sztuki. Można powiedzieć, że wszystkie swoje zainteresowania połączył pisząc wraz z Marcinem Falińskim książkę „Operacja Rafael”. Współautor od 1993 pracował w UOP, następnie w Agencji Wywiadu. Uczestnik wielu operacji wywiadowczych za granicą, między innymi na Bliskim Wschodzie.
„Wciągająca powieść szpiegowska z bezcennym obrazem w tle” – tak jednym zdaniem zrecenzował książkę znany autor powieści sensacyjnych Vincent V. Severski. Akcja powieści rozciąga się w czasie i przestrzeni – od Krakowa czasu okupacji, przez Karaiby, Wenezuelę, Wiedeń po współczesny Bliski Wschód. Tropy związane z zaginionym obrazem wiodą do Kuwejtu, zaś po pierwszej wojnie w Zatoce – do Iraku Saddama Husajna. Dzięki wiedzy autorów, książka odpowiada realiom i oddaje prawdziwe kulisy pracy wywiadu. Operacja Rafael nie jest więc do końca fikcją – Nie można jednak traktować książki jako dokumentu, nie jesteśmy w stanie odpowiedzieć na wszystkie pytania – zastrzegał Marek Faliński. Marek Kozubal ujawnił, że książka została napisana w sposób, który pozwoli na stworzenie scenariusza. Losy „Portretu Młodzieńca” zasługują bowiem na ekranizację.
Wieczór autorski uświetniła prezentacja oryginalnego i znakomicie zrealizowanego teledysku pt. „Słodki zapach perfum” autorstwa piosenkarki i pianistki Małgorzaty Bańki (Goski Banki). Animacje, montaż i aranżacja wykonał Michał Faliński. Teledysk powstał przy wsparciu Fundacji XBW im. I.Krasickiego oraz Fundacji XX Czartoryskich.
Najnowsze komentarze