Już w najbliższą środę, 8 czerwca, w Galerii Delfiny na warszawskim Powiślu, odbędzie się wieczór autorski Wojciecha Harpuli oraz Wojciecha Rogacina. Wydarzenie odbędzie się w formule on-line.

Wieczór autorski jest kolejnym z cyklu e-Spotkania z książką w Galerii Delfiny. Bohaterami wieczoru będą Wojciech Harpula – autor książki „Czy diabeł mieszka na Kremlu?” oraz Wojciech Rogacin – autor pierwszej polskiej biografii prezydenta Ukrainy „Zełenski”

Spotkanie poprowadzi historyk i publicysta – Piotr Gursztyn. Transmisję będzie można obejrzeć na żywo na kanale YouTube Fundacji XBW. Transmisja będzie też dostępna na portalu Facebook

Organizatorem wieczoru jest Fundacja im. XBW Ignacego Krasickiego oraz wydawnictwo Wielka Litera.

Pierwsza w Polsce biografia ukraińskiego prezydenta

Już teraz historia życia Zełenskiego to fascynujący zapis dojrzewania do roli, o którą jeszcze kilka miesięcy temu nikt by go nie podejrzewał. Od popularnego aktora komediowego do przywódcy państwa, które odważnie przeciwstawiło się rosyjskiej agresji. Prezydent, który stał się mężem stanu oraz symbolem walki o wartości demokratyczne, podziwiany i już naśladowany przez polityków na całym świecie. Jak wyglądało dzieciństwo prezydenta Ukrainy, jego dom rodzinny oraz relacje z rówieśnikami? W jaki sposób żydowskie pochodzenie wpłynęło na jego dalsze wybory? Co mówili o nim ci, którzy go znali, zanim zyskał sławę? Jak wyglądała jego droga do kariery aktorskiej, a nawet celebryckiej? Jakie są najważniejsze cechy osobowości Zełenskiego? Co mówił sam o sobie, o swoim stosunku do świata i ludzi? O kulisach wielu znanych powszechnie wydarzeń i o tych nieznanych historiach. O anegdotach z wielkiego świata polityki i własnego podwórka przeczytam w najnowszej książce Wojciecha Rogacina.

Rosja – jakie są źródła brutalnej siły wzbudzającej lęk zachodniego świata. Czy może być to owoc pracującej od setek lat diabelskiej machiny zła?

Zachód przez ostatnie dwie dekady nie chciał widzieć, że w Rosji znów powstają z grobów demony nacjonalizmu i dyktatury. A władza w Rosji zawsze jest święta, nawet jeżeli dopuszcza się największych potworności. Rosja ma ogromny kompleks Europy i jednocześnie uważa się za jej najlepszą część. Wierzy, że Bóg i historia wyznaczyły jej dziejową misję do spełnienia. Dlatego władcy Rosji nie spoczną, dopóki nie odbudują swojego imperium. I tylko oni sami wiedzą, czy granice rosyjskiego świata mają kończyć się na rubieżach Polski, na Odrze, czy może sięgać Atlantyku. Ukraina została zmuszona do walki przeciwko Moskwie jako pierwsza. Czy będzie ostatnia? Rozmówcy Wojciecha Harpuli – uznani specjaliści i badacze Rosji – wyjaśniają historyczne, kulturowe, religijne, ideowe, polityczne i militarne podłoże, na którym wyrosła współczesna Rosja. Wnikliwie i z różnych perspektyw badają trwałe, przewijające się w każdym wcieleniu państwowości rosyjskiej, wątki: wszechmocnej władzy, imperialnej buty, prawosławnego mesjanizmu, syndromu oblężonej twierdzy, niechęci do Zachodu. I bezbrzeżnego okrucieństwa. Objaśniają również, jak władcy Rosji – od Katarzyny II do Władimira Putina – kupowali przychylność europejskich elit.

Partnerami wieczoru są: PPL Porty Lotnicze, Żabka Polska i STRABAG