Wzmacnianie kompetencyjności i konkurencyjności polskich przedsiębiorstw oraz działania prowadzone na rzecz pracowników. Redakcja magazynu Raport CSR wybrała laureatów 51. edycji wyróżnień Raportu Społecznej Odpowiedzialności Biznesu. Nowy numer został już opublikowany na portalu RaportCSR.pl Wydanie zostało poświęcone działaniom polskich firm z zakresu ESG, a także wydarzeniu, którego premiera została zaplanowana na styczeń 2022 r. – I Kongresu ESG.

– Gdy w październiku br. zamykaliśmy jubileuszowy 50. numer magazynu Raport CSR wiedzieliśmy już, że nadszedł czas, aby zrobić kolejny ważny krok – tłumaczą przedstawiciele redakcji. Już 26 stycznia 2022 r. w Warszawie odbędzie się I Kongres ESG. To inicjatywa, za którą stoi Instytut ESG oraz Raport CSR. To będzie pierwszy okrągły stół poświęcony kwestiom zrównoważonego rozwoju dla wszystkich zainteresowanych grup – od administracji rządowej, biznesu, organizacji pozarządowych po środowisko naukowe i medialne.

– Wiedza, jej praktyczne zastosowanie oraz popularyzowanie mają fundamentalne znaczenie, bo o rozwoju i upadku cywilizacji decydowały dwa elementy. Pierwszym, do niedawna niezależnym od człowieka, były zmiany klimatyczne. Drugim była wiedza, czyli nauka i innowacyjność. Teraz musimy zadbać o obydwa, czemu służy idea I Kongresu ESG – mówi Damian Kuraś, dyrektor Instytutu ESG.

Laureaci: Platforma Przemysłu Przyszłości i Carrefour Polska

Pierwszy z laureatów, Platforma Przemysłu Przyszłości, został wyróżniony w 51. edycji Raportu CSR za wzmacnianie kompetencyjności i konkurencyjności polskich przedsiębiorstw, a także wspieranie ich transformacji w kierunku przemysłu 4.0. – Platforma powstała właśnie po to, aby pomagać przedsiębiorcom dokonywać transformacji cyfrowej. Musimy pamiętać, że każde przedsiębiorstwo, które dokona wewnętrznych zmian, jest cegiełką budującą zmiany w naszej gospodarce – mówi Dawid Solak, p.o. prezesa Platformy Przemysłu Przyszłości. – Stworzyliśmy zestaw narzędzi tworzących kompletną całość i które kompleksowo mogą obsłużyć zainteresowane podmioty. Uświadamiamy, informujemy i ukierunkowujemy przedsiębiorców w drodze do zmian – dodaje prezes Solak.

Drugim laureatem został Carrefour Polska za działania prowadzone na rzecz pracowników. Firma zdobyła też w tym roku tytuł Pracodawcy Godnego Zaufania. – W przyszłym roku Carrefour będzie świętował swoje 25-lecie w Polsce. Mamy poczucie, że w tym czasie stworzyliśmy w naszej firmie stabilne i godne zaufania miejsce pracy dla blisko 12 tys. pracowników – mówi Justyna Orzeł, wiceprezes, dyrektor HR i sekretarz generalna Carrefour Polska. – Tworząc dynamiczną i inkluzywną firmę, nie boimy się zmian ewolucyjnych i rewolucyjnych.

Raport CSR czyli kompendium dobrych praktyk

W Raporcie, w wywiadzie numeru, redakcja rozmawia z Anetą Siwargą – wiceprezes Fundacji Rozwoju i Edukacji Pirotechnicznej – o działaniach edukacyjnych fundacji dotyczących bezpiecznego używania wyrobów pirotechnicznych. Publikuje też relację z XI. edycji Konkursu o Tytuł Pracodawcy Godnego Zaufania. W numerze znajdziemy też wiadomości z branży, m.in. przeczytamy o działaniach popularnej sieci sklepów Żabka, których celem jest przeciwdziałanie marnowaniu żywności, a także o sukcesie międzynarodowej grupy Leonardo, właściciela fabryki śmigłowców PZL-Świdnik, która znalazła się wśród liderów Indeksów Zrównoważonego Rozwoju Dow Jones.

Najnowsze wydaniu Raportu, można pobrać ze strony www.raportcsr.pl/raport-csr/

Raport jest przygotowywany co kwartał przez redakcję portalu RaportCSR.pl oraz Instytut ESG (dawniej Instytut Społecznej Odpowiedzialności Biznesu i Zrównoważonego Rozwoju). Partnerami Raportu są Agencja Informacyjna ISBnews, Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska” oraz Akademia Zarządzania i Rozwoju. W każdej edycji wybierane są projekty z zakresu CSR, które wyróżniły się pod względem oryginalności, siły oddziaływania i spójności z polityką oraz strategią firm lub instytucji, które je realizują.

W poprzednich edycjach Raportu CSR wyróżnieni zostali m.in. Benefit Systems, Maspex, Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu, Gemini, Fundacja OnkoCafe wraz z firmą Novartis, Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukaszewicza, KGHM Polska Miedź, PKP Energetyka oraz Emitel.

Magazyn Raport CSR to pierwszy tak duży projekt wydawniczy w Polsce, którego misją jest promowanie najważniejszych i najciekawszych działań CSR prowadzonych przez firmy i instytucje. Pierwszy numer kwartalnika pojawił się w 2009 r. Od tego czasu ukazało się już 50 edycji, w których wyróżniono ponad 100 laureatów. Projekt funkcjonuje także w sieci, w postaci portalu RaportCSR.pl, gdzie można pobrać wszystkie wydania kwartalnika.