W Mazowieckim Teatrze Muzycznym odbyła się premiera kinowa filmu, który opowiada o losach jednego z bohaterów Powstania Warszawskiego. Ppłk Henryk Kokosza, jest dziś ostatnim żyjącym uczestnikiem ataku na filie PAST-y na Pradze. Producentem filmu jest Fundacja im. XBW Ignacego Krasickiego.

W specjalnym pokazie, zorganizowanym w teatrze przy ul. Jagiellońskiej na Pradze-Północ, w dawnym kinie Praha, wziął udział bohater filmu, 102-letni dziś ppłk Henryk Kokosza. Na widowni nie zabrakło też gospodarzy miasta i dzielnicy, reprezentowanych przez zarząd i radnych, a także uczniów praskich szkół, z liceum im. Władysława IV oraz zespołu szkół im. Stefana Starzyńskiego.

Po projekcji filmu ppłk Henryk Kokosza znalazł czas na rozmowę. Opowiadał o swoich przeżyciach, o życiu i nauce w konspiracji przed wybuchem Powstania, a także o swoich losach po upadku powstańczego zrywu. Dla młodzieży, która tłumnie zapełniła sale kinowe teatru, miał jedną wiadomość.
– Uczcie się! Dwa razy chcieli mnie rozstrzelać, uratowała mnie tylko znajomość języków obcych – mówił ppłk Kokosza.

Henryk Kokosza, urodzony w 1922 roku, to żołnierz Armii Krajowej i Powstaniec Warszawski o pseudonimie AS. Kokosza jest ostatnim żyjącym żołnierzem z grupy uderzeniowej, która w 1944 r. zaatakowała i zdobyła budynek centrali telefonicznej przy ul. Brzeskiej 24. Po czasie powstania pracował też w szpitalu partyzanckim przy ul. Kowelskiej, w miejscu, w którym dziś znajduje się liceum im. Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Organizatorem spotkania była Rada i Zarząd Dzielnicy Praga-Północ m.st. Warszawy. Partnerem Fundacja im. XBW Ignacego Krasickiego oraz Mazowiecki Teatr Muzyczny im. Jana Kiepury.