Aktywizacja osób z niepełnosprawnościami i neurotypowych przynosi wielorakie korzyści pracodawcom, zespołom pracowniczym i oczywiście samym zatrudnionym. Potrzebne jest jednak mądre podejście do kwestii aktywizacji takich osób – to tylko jeden z wniosków płynących z debaty zorganizowanej w ramach Konkursu „Pracodawca Godny Zaufania”.
Zdaniem Polaków pracodawca godny zaufania to firma oferująca stabilne zatrudnienie. Dotyczy to też różnorodności i włączania osób z niepełnosprawnościami i neuroróżnorodnych. – 80 proc. ankietowanych uznało osoby z niepełnosprawnościami za pełnowartościowych pracowników. Niestety gorzej jest, jeśli chodzi o usuwanie barier w dostępie takich osób do pracy. W ciągu ostatnich 10 lat odsetek osób z niepełnosprawnościami aktywnych zawodowo wzrósł jedynie o 19 proc.
Być może jest to wynikiem tego, że pracodawcy odczuwają ogromny strach przed zatrudnianiem osób z niepełnosprawnościami. Z drugiej strony wiele osób z niepełnosprawnościami boi się poddać procesowi rekrutacji, bo nie ma dla nich zbyt dużo ofert pracy. Zdaniem Prezesa Fundacji Moc Pomocy nie ma także dużej społecznej akceptacji dla aktywizacji osób z niepełnosprawnościami.
A szkoda, bo jak twierdzą pracodawcy, którzy zatrudniają osoby z niepełnosprawnościami, ma to olbrzymie znaczenie dla każdej organizacji i jej pracowników. „Dzięki pracownikom z niepełnosprawnościami jesteśmy w stanie spojrzeć na niektóre zagadnienia z całkowicie innej perspektywy. Uczy to również współpracy zespołowej w nowym wymiarze i pozwala szerzej spojrzeć na różne zagadnienia. Rozwija to umiejętności miękkie oraz naszą inteligencję emocjonalną. Przygotowuje do pracy w zespołach składających się z osób bardzo zróżnicowanych pod wieloma względami” – powiedziała podczas debaty Beata Piwnik, dyrektor HR w Hasco-Lek S.A.
Jak więc można zwalczyć bariery w zatrudnianiu osób z niepełnosprawnościami? Według Małgorzaty Augustyniak z AMS „nie ma lepszej formy przełamania bariery jak doświadczenie pracowania z osobą z niepełnosprawnością. Samo doświadczanie jak możemy pomagać osobie jeżdżącej na wózku w fizycznej codzienności pokazuje, że ta osoba sama nas uczy, czego rzeczywiście potrzebuje”. Zdaniem ekspertów nie chodzi o pomaganie osobom z niepełnosprawnościami, ale o uznanie ich za absolutnie pełnoprawnych członków społeczeństwa.
Konkurs „Pracodawca Godny Zaufania” organizowany jest od 15 lat i promuje dobre wzorce pracodawcy, w tym społeczne zaangażowanie, wolontariat pracowniczy, dostępność i inkluzywność firmy. Pracodawcy mogą ubiegać się o tytuł w jednej z 10 kategorii, takich jak: motywacja, rozwój i cyfryzacja, zdrowie czy lider ESG. W tym roku wśród nagrodzonych firm znaleźli się m.in. PKO BP, Franczyzobiorcy Grupy Żabka, LOTTE Wedel, Eurocash, LPP, Energa czy Grupa Hasco. Przez lata Konkurs wspierany był przez wiele instytucji, organizacji pozarządowych, think tanków i firm, dla których ludzie są najważniejszą wartością. W tym gronie są m.in. Rzecznik Praw Obywatelskich, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw, Minister Rozwoju i Technologii, Prezydent miasta stołecznego Warszawy, Związek Banków Polskich, AMS, Diaverum – jeden z największych światowych dostawców usług nefrologicznych czy FoodWell.
Przemysław Śmiałkowski, wiceprezes Fundacji im. XBW Ignacego Krasickiego
Źródło: Home&Market
Najnowsze komentarze