Zwykliśmy krytykować średniowiecze, jednak to w XXI w. pleni się zabobon – przekonywał prof. Wojciech Roszkowski podczas wieczoru autorskiego poświęconego jego najnowszej książce pt. „Roztrzaskane lustro. Upadek cywilizacji zachodniej”, który odbył się 15 kwietnia w Galerii Delfiny na warszawskim Powiślu. Spotkanie poprowadził dziennikarz tygodnika Do Rzeczy Tomasz Zapert. Wydarzeniu patronowała Fundacja XX Czartoryskich oraz Fundacja XBW Ignacego Krasickiego.

Książka prof. Wojciecha Roszkowskiego, znanego historyka, ekonomisty i profesora nauk humanistycznych nie jest kolejnym dziełem historycznym, choć z historii czerpie obficie. Uczony, pisarz i erudyta, podjął się ogromnego zadania: postawienia diagnozy współczesnej cywilizacji zachodniej. Na ponad 500 stronach opatrzonych licznymi przypisami i ilustracjami, autor kreśli obraz świata widziany oczami konserwatywnego humanisty. Jego zdaniem Zachód nie tylko ma problem z samookreśleniem, nie tylko traci udziały w globalnym bilansie dochodu… – Zachód przede wszystkim utracił moralne źródła prawa, stanowiące przez wieki busolę cywilizacji promieniującej na cały świat. Kiedy prawo traci aspekt naturalny, staje się – zgodnie z filozofią marksistowską – przymusem, wolą klasy panującej – przekonywał prof. Roszkowski.

Winę za upadek cywilizacji zachodniej ponosi, zdaniem pisarza, kult postępu, aplikowany od czasu Rewolucji Francuskiej. Zdaniem autora „Roztrzaskanego lustra”, potworności nazizmu i komunizmu miały swe źródła w prądach umysłowych, które odrzucając dekalog pozwalały na relatywizowanie zła, zacierając pojęcia dobra i prawdy. Mieszkańcy Zachodu zapomnieli, czym różnią się cnota i grzech, odwaga i tchórzostwo, piękno i brzydota, prawda i kłamstwo. W postmodernizmie wszystko jest warte tyle samo. Odłamki rzeczywistości tworzą właśnie roztrzaskane lustro, w którym nie sposób się przejrzeć. Ideową pustkę zapełniają gusła, amulety, przepowiednie i fałszywi prorocy pod postaciami celebrytów. – Nie powinno się tych zjawisk bagatelizować, prowadzą one chociażby do niezwykłej popularności tzw. medycyny alternatywnej – przestrzegał autor.

Zachód słabnie, gdyż depcze korzenie własnej kultury – przekonywał profesor i ostrzegał, że w aksjologiczną pustkę struktur społecznych i politycznych wchodzi Islam – silny i wojowniczy. Upadek Zachodu, zdaniem pisarza, nie jest już tylko przepowiednią tylko procesem odbywającym się na naszych oczach.

Spotkanie autorskie prof. Wojciecha Roszkowskiego odbyło się w ramach cyklu „Spotkań w Galerii”, których stałym partnerem są Fundacja XX Czartoryskich oraz Fundacja XBW Ignacego Krasickiego. Partnerami wieczoru były także wydawca książki Wydawnictwo Biały Kruk, firma Libris Polska, Agencja Artystyczna Impressarium, portal Kurier 365.pl oraz portal Raport CSR.pl.