Zakończona niedawno IV edycja Our Future Forum, była największą konferencją edukacyjną w Polsce, a zarazem największym wydarzeniem w kraju organizowanym przez młodzież. Fundacja im. XBW Ignacego Krasickiego oraz Instytut ESG byli partnerami merytorycznymi wydarzenia.

Czwarta edycja Our Future Forum zgromadziła w Warszawie setki studentów i licealistów ze wszystkich województw. Młodzi spotkali się, by dyskutować z doświadczonymi specjalistami o tematach, które są dzisiaj kluczowe dla ich pokolenia. W wydarzeniu uczestniczyli też ukraińscy uchodźcy, którzy kontynuują swoją edukację w Polsce. Motto konferencji stanowiło hasło – „O przyszłości w niepewnych czasach”. W 9 panelach dyskusyjnych zasiadło 40 prelegentów z całego świata. Wśród mówców znaleźli się przedstawiciele biznesu, międzynarodowych korporacji, politycy, samorządowcy, a także profesorowie i dziennikarze. Młodzi Polacy mogli wziąć udział w dyskusjach na tematy takie jak: transformacja energetyczna, równość płci, geopolityka, czy też rola technologii w życiu człowieka. Główny segment konferencji skupił się na rozwoju przedsiębiorczości i kultury pracy wśród młodzieży. Uczniowie i studenci mogli dowiedzieć się, jak planować swoją ścieżkę kariery i zwiększyć szanseodniesienia sukcesu na dynamicznie zmieniającym się rynku pracy. Wsparcia merytorycznego Our Future Foundation udzieliły takie instytucje jak: Fundacja Nauka. To lubię, Instytut im. Stanisława Lema,Fundacja im. Kazimierza Pułaskiego, a także amerykańskit hink-tank – Common Sense Society.

– Długoterminowe wyzwania z którymi mierzy się dzisiejszy świat wymagają natychmiastowych działań. To właśnie młodzież będzie musiała stawić czoła takim problemom jak kryzys demograficzny czy zmiany klimatyczne, dlatego angażowanie licealistów i studentów w merytoryczną dyskusję jest tak istotne. IV edycja Our Future Forum doskonale podsumowuje 3 lata działania Fundacji. Włożyliśmy ogromną pracę w aktywizację polskiej młodzieży i na każdym kroku widzimy postęp, jaki dokonał się w tym obszarze. Głos ambitnych młodych staje się coraz bardziej słyszalny i wnosi jakość do polskiej debaty publicznej. Jestem dumny, że przez ostatnie lata mogłem stać na czele Our Future Foundation i że w tym czasie udało nam się tak wiele dokonać – mówi Michał Maurycy Mazur, założyciel Our Future Foundation.
Na konferencji wystąpili m.in.: Michał Sapota (HRE Investments), GiedrimasJeglinskas (NATO), Prof. GwythianPrins (LSE), Paweł Borys (PFR), Paweł Majewski (Enea), prof. Grzegorz Mazurek (ALK), Andrzej Kensbok (KGHM), Artur Warzocha (Tauron), Beata Daszyńska-Muzyczka(BGK), Michał Czarnuch (DZP), Karolina Rzońca-Bajorek (Asseco) i dr Paul Coyer (CommonSenseSociety).

Dzięki spotkaniom z prelegentami i biznesmanami, młodzi uczestnicy mogli uzyskać staż w polskich i międzynarodowych firmach, a także instytucjach rządowych. Kolejnym elementem konferencji były warsztaty mentoringowe i zawodowe organizowane we współpracy z PwC, Amazon i Asseco. Warsztaty poprowadzili także Tomasz Rożek i Marcin Kruszewski. Doświadczeni specjaliści przekazywali młodzieży umiejętności pomocne w odniesieniu sukcesu w profesjonalnym życiu, a przede wszystkim odnalezieniu się na współczesnym rynku pracy.

W warsztatach wzięli także udział stypendyści Our Future Foundation, którzy jeszcze w tym roku będą aplikować na studia na najlepszych światowych uczelniach. Fundacja co roku wyłania kilkudziesięciu młodych Polaków i Ukraińców i obejmuje ich programem stypendialno-mentoringowym, mającym pomóc im w podjęciu studiów na najbardziej wymagających zachodnich instytucjach naukowych.

– Misją naszej Fundacji zawsze była pomoc młodym uczniom z nieuprzywilejowanych środowisk. Będziemy dalej walczyć o to, aby sytuacja materialna nigdy nie stanęła na przeszkodzie w realizacji największych ambicji i marzeń tych najzdolniejszych. Dlatego też ruszamy w Polskę z serią spotkań z uczniami pod hasłem – „Akcja Inspiracja”. Chcemy pokazać młodzieży, że wszystko jest możliwe, że każdy z nich ma szansę w przyszłości studiować na takich uczelniach jak Harvard czy Oxford. W tym roku byliśmy już w Słupsku i w Jarocinie, a w następnych tygodniach trafimy do kolejnych małych i średnich polskich miast. Ponadto, w przyszłym roku Our Future Foundation przyzna granty kołom studenckim i młodzieżowym radom miejskim, które pomogą im wprowadzić działalność na zupełnie nowy poziom. Przed nami moc inicjatyw.Wiem, że jesteśmy na właściwej drodze – powiedział Krzysztof Chojnowski, nowy prezes Our Future Foundation.

Do tej pory organizacji udało się pomóc ponad 130 młodym Polakom, którzy dziś studiują na takich uniwersytetach jak: Oxford, Yale, Berkley, Cambridge czy LSE.Fundacja skupia także swoje wysiłki na promowaniu debaty o polskiej edukacji i nierównościach w dostępie do niej, jakie napotykają uczniowie z mniejszych ośrodków miejskich.

Opiekunem Fundacji jest: HRE Investments.
Sponsorami strategicznymi wydarzenia zostali: Amazon i Kearney.
Partnerami strategicznymi wydarzenia zostali: Enea, PwC, Akademia Leona Koźmińskiego.
Sponsorami Wydarzenia są: Dr Max, Krajowa Grupa Spożywcza S.A., KGHM.
Partnerami wydarzenia są: Asseco, Kancelaria DZP, Bank Gospodarstwa Krajowego, Tauron, Agencja Rozwoju Przemysłu, Fundacja KGHM, PAIH, Polski Fundusz Rozwoju, BOŚ Bank, LOT, Fundacja PKO BP, Huawei, Agencja Badań Medycznych, Forum Ekonomiczne.