Według słownika języka polskiego „ultra” to pierwszy człon wyrazów złożonych oznaczający najwyższy poziom lub skrajną postać tego, co wyraża drugi człon złożenia. „Ultra” przekracza to co zwykłe, normalne, słuszne, właściwe, umiarkowane. I taka właśnie jest książka „Ultrazdrowie” sygnowana przez Polskie Towarzystwo Medycyny Stylu Życia, pod redakcją dra Daniela Śliża i prof. Artura Mamcarza. Jest niewątpliwie „ultraciekawa”, „ultramądra”, „ultrawciągająca” i „ultrapotrzebna”.

To pierwsza tego typu pozycja wydawnicza na rynku, która w niezwykle przystępny i emocjonujący sposób porusza problemy skrajnych zachowań, mogących prowadzić do ciężkich powikłań zdrowotnych. Zachowań, które mogą dotyczyć nas samych, naszych znajomych, przyjaciół czy pacjentów. Autorzy opracowania w niebywale interesujący sposób zabierają nas w świat m.in. ekstremalnego sportu, jedzenia czy seksu. Poruszają tematy dotyczące uzależnienia od leczenia, dążenia do perfekcji czy chociażby modnego ostatnio „nieszczepienia dzieci” propagowanego przez ruchy antyszczepionkowe. W ostatnim zaś rozdziale pochylają się nad problemem wszechobecnie otaczających nas fałszywych pseudonaukowych informacji medycznych, co szczególnie powinno zainteresować również osoby niezwiązane z medycyną, aby zrozumiały, że wiara w pseudoautorytety może być dla nich bardzo niebezpieczna. Znakomity dobór opisywanych problemów, sposób ich przedstawienia oraz konstrukcja książki sprawiają, że czyta się ją jednym tchem, a praktyczna użyteczność zawartych informacji skłania Czytelnika do przeczytania jej od deski do deski. Szczególne wyrazy uznania dla Autorów należą się również ze względu na język i styl pisania, co ma niebagatelne znaczenie dla Odbiorcy. Od pierwszych stron jestem „ultrafanem” tego „ultrawartościowego” opracowania i jestem w pełni przekonany, że każdy „ultradobry” księgozbiór powinien zwierać omawianą pozycję. Drodzy Autorzy!!! Moje gratulacje!!! Brawo, brawo, brawo!!!

dr hab. n. med. Marcin Barylski, FESC
Przewodniczący Sekcji Farmakoterapii Sercowo-Naczyniowej Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego Klinika Chorób Wewnętrznych i Rehabilitacji Kardiologicznej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, Uniwersytecki Szpital Kliniczny im. Wojskowej Akademii Medycznej – Centralny Szpital Weteranów