W najbliższą sobotę (10 września) o godz. 10.00 w Centrum Praskim Koneser, odbędzie się wystawa zdjęć powojennej Warszawy połączona z prelekcjami i spacerem po Starej Pradze. Na wystawie zobaczymy dzieła legendarnego fotografa, Zbyszko Siemaszki, zaprezentowane w kolorze. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, trzeba jednak pobrać bezpłatną wejściówkę. Link do pobrania umieszczamy na końcu .

Czerwone autobusy, kolorowe elewacje kamienic na rynku Starego Miasta czy jasna fasada Pałacu Kultury i Nauki, to uchwycony przez Siemaszkę obraz Warszawy, który będzie można zobaczyć tak, jak widział go sam fotograf. – Warszawa była dla niego wyjątkowa, pozostawił nam miasto w niezapomnianych kadrach, abyśmy mogli po latach wracać do tego, czego w większości na ulicach stolicy już nie da się spotkać – mówią organizatorzy wystawy.

Wydarzenie rozpocznie się w sobotę 10 września o godz. 10.00 w Centrum Praskim Koneser, w Sali Filtracja. W jego trakcie będzie możliwość obejrzenia fotografii w dużym formacie i w kolorze, spotkania się z rodziną fotografa, jak też uczestnictwa w prelekcjach dotyczących zbiorów fotografii w zasobach Narodowego Archiwum Cyfrowego. Oddzielna prelekcja zostanie też poświęcona innym powojennym fotografom Warszawy, taki jak: Mogens Tørsleff, Grażyna Rutowska czy Lech Zielaskowski.

Zwieńczeniem wydarzenia jest spacer po warszawskiej Pradze, który poprowadzą przewodnicy prascy ze stowarzyszenia „Praska Ferajna”.

Wydarzenie, którego organizatorem jest Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, jest najważniejszym z cyklu pt. Powojenna Warszawa – wystawa prac Zbyszko Siemaszki. Współorganizatorem wystawy jest Fundacja XBW im. Ignacego Krasickiego, zaś w gronie partnerów znaleźli się AM ART-MEDIA Agencja PR, Narodowe Archiwum Cyfrowe oraz Centrum Praskie Koneser.

Zdjęcia wykorzystane do realizacji wystawy zostały udostępnione przez NAC w formie: „Fotografie ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego”. Remastering do 4K plus koloryzacja i retusz wykonał Bogdan Markowicz.

Wydarzenie dofinansowane ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Liczba uczestników jest ograniczona. Obowiązują bezpłatne wejściówki, link do rejestracji: https://app.evenea.pl/event/siemaszko/