W Galerii Delfiny odbył się kolejny wieczór autorski. Tym razem gościem galerii był autor książki „Wygnania Melchizedeka”, Paweł Lisicki redaktor naczelny „Do Rzeczy”. Dyskusję z udziałem autora oraz Marka Jurka, byłego marszałka Sejmu, poprowadził Paweł Chmielewski z portalu PCh24.pl.

Dlaczego Franciszkowi przeszkadza klasyczna liturgia? Dyskusja na kanwie „Wygnania Melchizedeka”

Paweł Lisicki „Wygnanie Melchizedeka”

W książce zatytułowanej „Wygnanie Melchizedeka. W jaki sposób Kościół katolicki może odzyskać zgubione sacrum” Paweł Lisicki odpowiada na pytania: na czym polegało podobieństwo kapłaństwa Chrystusa i Melchizedeka? Czy Msza Święta to ofiara? Kto, komu, w czyim imieniu i po co ją składa? Czy też Msza to tylko uczta i zgromadzenie?

Dlaczego współcześni katolicy mają tak ogromny problem w doświadczeniu świętości? To nowa mentalność, czy też źródłem jest modyfikacja i zmiana samych rytów i obrzędów dokonana przez Pawła VI w 1969 roku?

Chrystus – Melchizedek. To zestawienie brzmi osobliwie w uszach dzisiejszych katolików. Jeszcze niedawno większość katolików mogłaby odnaleźć imię Melchizedeka w tekście modlitw Kanonu rzymskiego. W modlitwie tej Kościół wspomina trzy imiona ofiarników: Abla, Abrahama i właśnie Melchizedeka. Wypowiadając tę modlitwę, Kanon wiąże Melchizedeka z Chrystusem. W ten sposób podkreśla ciągłość ofiarniczej aktywności całej ludzkości.