Miesięcznik

eMiesięcznik Fundacji im. XBW Ignacego Krasickiego to newsletter, w którym co miesiąc możemy znaleźć ciekawe informacje ze świata kultury i sztuki, wywiady i felietony.

Nasza publikacja, to platforma opinii i informacji o szeroko pojętej kulturze, pamięci historycznej, społecznej odpowiedzialności biznesu w aspekcie wspierania przedsięwzięć kulturalnych i naukowych. W naszym eMiesieczniku jest miejsce na każdy interesujący głos, poświęcony kulturze i wyzwaniom współczesnej cywilizacji.

Co miesiąc w magazynie znajdują się nie tylko informacje o działaniach Fundacji, ale przede wszystkim wywiady z ciekawymi ludźmi, felietony pokazujące różne oblicza naszej kultury, nowości książkowe i filmowe, kalendarium ze zbliżającymi się wydarzeniami tj. wystawami, spektaklami, koncertami, wernisażami, i wiele, wiele innych.

Zobacz ostatnie wydania eMiesięcznika

numer 8 | 22 grudnia 2021 r. e-Miesięcznik Fundacji im. XBW Ignacego Krasickiego

To, co dzieje się wokół nas, przypomina bardziej film, niż życie – słyszymy coraz częściej, a słowa te nie padają bynajmniej w pozytywnym kontekście. Tak, jakby film nie był zwykle lustrem, w którym odbija się nasza rzeczywistość. No, może czasami krzywym lustrem. Takie w końcu jest prawo artystów, by przejaskrawiając, zmuszać do myślenia…

numer 7 | 24 września 2021 r. e-Miesięcznik Fundacji im. XBW Ignacego Krasickiego

I o sztuce animacji, i o polskich drogach, i o zielonych wyzwaniach – w pierwszym jesiennym numerze naszego e-Miesięcznika każdy znajdzie coś dla siebie.

numer 6 | 31 sierpnia 2021 r. e-Miesięcznik Fundacji im. XBW Ignacego Krasickiego

Oddajemy w Państwa ręce numer wakacyjny, lipcowo-sierpniowy. Numer poświęcony niemal w całości pamięci o naszej historii. Otwiera go wywiad z powstańcem warszawskim, żołnierzem Armii Krajowej, mjr Henrykiem Kokoszą. To ostatni moment, by przekazać potomnym wspomnienia tych, którzy 77 lat temu wzięli udział w wielkim zrywie. Jest ich coraz mniej – żywych pomników historii i bohaterstwa.

numer 5 | 28 czerwca 2021 r. e-Miesięcznik Fundacji im. XBW Ignacego Krasickiego

Niewiele jest podziałów mniej mądrych, niż podział kultury na „wysoką” i „niską”. Szczególnie w świecie, w którym globalizacja – czy się nam podoba, czy nie – stała się faktem. W świecie, który staje się coraz mniej kastowy. Z kulturą zaczyna być dokładnie tak, jak ze sztuką kulinarną. Minęły czasy, gdy hamburger był potrawą niegodną zainteresowania obytego człowieka. Podobnie i dzisiaj, wiele gatunków twórczości, uznawanych jeszcze pół wieku temu za rzemiosło, nie sztukę, straciło piętno rozrywki dla mas.

numer 4 | 18 maja 2021 r. e-Miesięcznik Fundacji im. XBW Ignacego Krasickiego

Źle się stało, że termin „polityka historyczna” zastępuje nam często pojęcie „historycznej pamięci”. Bo to ona jest fundamentem, ona uczy pokory i wyważonego spojrzenia na własne dziedzictwo. I dyskusji zamiast posługiwania się frazesami. A w majowym numerze e-Miesięcznika o pamięci i historii jest nie mniej, niż o kulturze.

numer 3 | 16 kwietnia 2021 r. e-Miesięcznik Fundacji im. XBW Ignacego Krasickiego

Wiosna budzi nadzieję. Także na powrót do normalności. Może nie od razu, ale mamy świadomość, że każdy tydzień i każdy tysiąc zaszczepionych osób przybliża nas do zniesienia obostrzeń. Tymczasem kultura siłą rzeczy przeniosła się do Internetu. I my, zapraszając na swoje łamy ludzi kultury, dziennikarzy i publicystów, mamy w tym swój mały udział.

numer 2 | 18 marca 2021 r. e-Miesięcznik Fundacji im. XBW Ignacego Krasickiego

Zacząć wypada od podziękowań – odzew na pierwszy numer naszego e-Miesięcznika był naprawdę duży. Dziękujemy i za gratulacje, i za konstruktywne uwagi, i za gotowość współpracy z naszym newsletterem. Z propozycji, w miarę naszych możliwości, oczywiście skorzystamy.

numer 1 | 16 lutego 2021 r. e-Miesięcznik Fundacji im. XBW Ignacego Krasickiego

W Nowy Rok Fundacja im. XBW Ignacego Krasickiego wchodzi z nowym projektem. To owoc wielu miesięcy dyskusji, projektów i rozmów.