Określana jako jedna z najciekawszych oper XX wieku, opera-dreszczowiec na podstawie opowiadania mistrza romantycznej grozy – po raz pierwszy pojawi się w Polsce. 95 lat po prapremierze, w Teatrze Wielkim Operze Narodowej odbędzie się premiera inscenizacji w reżyserii Mariusza Trelińskiego.

„Cardillac” – opera w trzech aktach (czterech obrazach), czyli najnowsza premiera Teatru Wielkiego, to dzieło wybitnego nowatora Paula Hindemitha. Prapremiera miała miejsce 9 listopada 1926 roku w Dreźnie, a autorem Libretta i kompozytorem był Ferdinand Lion, który tekst oparł na podstawie noweli Panna de Scudery E.T.A. Hoffmanna. „Cardillac” to dzieło niezwykle chętnie wystawiane na całym świecie, jednak co ciekawe – będzie to jego pierwsza polska inscenizacja i jednoczenie pierwszy utwór Hindemitha goszczący na deskach Teatru Wielkiego Opery Narodowej od 1962 roku, czyli premiery baletu „Temat z wariacjami – Cztery temperamenty”.

Seryjny morderca terroryzuje Paryż, a na ofiary wybiera klientki słynnego jubilera Cardillaca. Frustracja mieszkańców narasta, a młody detektyw trafia na zaskakujący ślad. Ujawnionego mordercę czeka wkrótce lincz rozwścieczonego tłumu… Głównym tematem utworu jest próba analizy anatomii seryjnego zabójcy, który wyzbywając się tradycyjnie rozumianej moralności, stawia siebie samego ponad społeczeństwe. Hindemith czerpał garściami z niemieckiej tradycji barokowej i romantycznej, jednak daleko mu do bycia ślepym naśladowcą – w twórczy sposób udało mu się przepisać dawne formy i tchnąć w nie ducha. Twórcy najnowszej inscenizacji przenieśli natomiast akcję do czasów współczesnych, co tylko uwypukla fakt, że „Cardillac” jest opowieścią ciągle żywą i aktualną, którą możemy z powodzeniem odczytywać przez pryzmat współczesności, szukając w niej nowych znaczeń. Duchowa pustka, którą bohaterowie za wszelką cenę starają się wypełnić czy zderzenie pokoleń – to tylko niektóre z obecnych tu motywów. Rozkładając na części pierwsze sposób myślenia zabójcy, Treliński (reżyseria) i Kudlička (scenografia) czerpią natomiast z estetyki i spuźcizny kina noir, a więc nurtu, który tak jak żaden inny, w doskonały sposób łączył kino rozrywkowe z gorzkimi refleksjami na temat kondycji człowieka i współczesnego świata.

Cardillac (reż. Mariusz Treliński)

Premiera: 23.04.2021 r. Pozostałe daty spektakli: 25, 27, 29 kwietnia 2021 r.

Teatr Wielki Opera Narodowa w Warszawie