„Siedem wieków Warszawy: kalendarium historii miasta do końca XIX wieku” autorstwa Marcina Rosołowskiego i Arkadiusza Bińczyka. Skrupulatnie zebrane ponad trzy i pół tysiąca faktów zabiera czytelników w niesamowitą historię przemian, będących jednocześnie dokumentacją życia i rozwoju Warszawy i jej społeczności. W książce pojawia się także tematyka Gazet Warszawskich.

Gazety, dziś stopniowo wypierane przez portale internetowe i social media, w XIX wieku były podstawowym źródłem informacji o sprawach bliskich i dalekich. Także o codziennym życiu Warszawy. Dziś stanowią nieocenione źródło wiedzy dla historyków. Upadek Powstania Styczniowego przyniósł ostrą rusyfikację w każdej dziedzinie. Dla gazet oznaczało to ostrą cenzurę. Nie zahamowała ona jednak rozwoju warszawskiej prasy codziennej. Była ona bieżącą kroniką życia miasta, a na jej łamach ukazywały się w odcinkach dzieła, dziś stanowiące kanon polskiej literatury. O gazetach rozmawiamy z Marcinem Rosołowskim, współautorem książki „Siedem wieków Warszawy. Kalendarium historii miasta do końca XIX wieku”

Dofinansowano ze środków Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Paderewskiego w ramach Programu Fundusz Patriotyczny – Edycja 2023 Wolność Po Polsku Priorytet I.