O jarmarkach rozmawiamy z prof. Lechem Królikowskim, varsavianistą oraz Kamilem Ciepieńko, warszawskim radnym. Poznanie historii Warszawy pozwala zrozumieć bogatą przeszłość miasta, sięgającą setek lat wstecz. Edukacja w tym zakresie jest również ważnym elementem budowania lokalnej tożsamości.

W 1461 r.gdy regentką Mazowsza była księżna Barbara Aleksandrówna ustanowione zostały w Warszawie cztery jarmarki rocznie. W 1528 r. król Zygmunt Stary zmniejszył liczbę warszawskich jarmarków do trzech, ale jednocześnie wydłużył okres ich trwania do dwóch tygodni. W 1655 r. król Jan Kazimierz ustanowił trzy jarmarki rocznie w warszawskiej jurydyce Skaryszew. Idea jarmarku świętojańskiego odżyła i nabrała rumieńców w okresie stanisławowskim. W latach 80. XVIII w. ukształtowały się w Rzeczypospolitej dwa ośrodki, w których spotykali się ówcześni biznesmeni, celem zawarcia kontraktów kupna i sprzedaży oraz dokonywania wszelkiego rodzaju transakcji.

 

W misję tę wpisuje się wydana właśnie książka: „Siedem wieków Warszawy: kalendarium historii miasta do końca XIX wieku” autorstwa Marcina Rosołowskiego i Arkadiusza Bińczyka. Skrupulatnie zebrane ponad trzy i pół tysiąca faktów zabiera czytelników w niesamowitą historię przemian, będących jednocześnie dokumentacją życia i rozwoju Warszawy i jej społeczności.

Dofinansowano ze środków Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Paderewskiego w ramach Programu Fundusz Patriotyczny – Edycja 2023 Wolność Po Polsku Priorytet I.