Dziś, w Galerii Delfiny, odbył się wernisaż wystawy tkanin „Materia X” autorstwa Anny Hlebowicz i Zygmunta Łukasiewicza. Wystawę można oglądać do 10 maja.

Artyści wykorzystali zwykłe, zużyte bawełniane materiały. W rękach twórców stają się one nowym tworzywem artystycznym. Uzyskują nowe tożsamości ukazując swoje piękno i możliwości. Szlachetne przędze lniane, bawełniane i jedwabne wykorzystane w najprostszy sposób opowiadają o inspiracjach i fascynacjach twórców, którzy realizują tkaniny unikatowe. Wystawa obejmuje osiem prac, cztery Anny Hlebowicz oraz cztery Zygmunta Łukasiewicza.

Anna Hlebowicz, absolwentka Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, swoje poszukiwania twórcze zaczęła od malarstwa, jednak wciąż poszukuje nowych wyzwań  w rysunku, freskach a także tkaninie artystycznej. W twórczości największą inspirację odnajduje w pejzażu rodzinnego Podlasia, gdzie jak mówi „wszystko jest uporządkowane i współgra z naturą, ma swój własny rytm”.

Zygmunt Łukasiewicz, absolwent Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Podczas studiów w pracowni tkaniny artystycznej prof. W. Sadley’a jego wyobraźnią zawładnęły kosmologia i kosmogonia. Ich przeogromny potencjał zjawisk i treści pozwala mu z niesłabnącą fascynacją realizować się w tkaninie unikatowej. Jego gobeliny urzekają prostotą kompozycji i precyzją wykonania. Wraz z mistyką w nich zawartą autor zabiera nas ze sobą ku górnym strefom.

Wystawę „Materia X” można oglądać w Galerii Delfiny, na ul. Smulikowskiego 10/2, od 8 kwietnia do 10 maja 2019 r. w godzinach otwarcia Galerii: pn.-wt. i pt. 15-19; śr.-czw. 15-18.