Michał Fajbusiewicz znany jest jako twórca legendarnego programu 997, który miał pomóc w budowie zaufania do milicji w latach po stanie wojennym, ale też dzięki któremu udało się ująć wielu niebezpiecznych przestępców. To jednak tylko część jego telewizyjnej i filmowej twórczości. Jest ona na tyle bogata, że dr Krzysztof Grzegorzewski rozpoczął na Uniwersytecie Łódzkim wykład monograficzny poświęcony dorobkowi dziennikarza.
– Mój program wszedł już do telewizyjnej klasyki, przecierałem ścieżki, byłem pionierem w tej tematyce i w tym formacie. Zresztą jak zaczynałem, to nawet zwrotu „format” nikt nie używał. Dzisiaj wszystko jest „formatem”, głównie w ślad za zachodnim, „skradzionym” nazewnictwem. Jak zaczynałem, to przecież nie było telewizji satelitarnej aby można było coś podejrzeć z innego kraju. Jeszcze chyba nawet nie miałem w domu VHS żeby coś nagrać z świata i aby ktoś mi to przysłał – mówi Michał Fajbusiewicz.
Piętnaście zajęć z cyklu „Twórczość telewizyjna i dokumentalna Michała Fajbusiewicza” dotyczyć będzie programu 997, ale również dokumentów historycznych, m.in. o Janie Karskim. Fajbusiewicz jest jedną z osób, która bardzo przysłużyła się popularyzacji wiedzy o polskim bohaterze wśród Polaków i cudzoziemców. Dokument „Moja misja” ma dzisiaj rangę unikalnego dokumentu historycznego, opartego o wspomnienia Karskiego. Co istotne, oprócz filmu pozostały bogate i niewykorzystane w dokumencie nagrania rozmów z Karskim, które również będą omawiane na zajęciach. Inne dokumenty autorstwa Fajbusiewicza dotyczą historii Łodzi, zwłaszcza jej żydowskiej przeszłości, unicestwionej przez Niemców.
Michał Fajbusiewicz to zapalony podróżnik, który odwiedził wszystkie kontynenty – najczęściej z aparatem i kamerą. Efektem jest nie tylko książka, ale i filmy. Dokumenty o RPA, Nowym Jorku i Sri Lance będą omawiane podczas wykładów.
Fot. źródło: Polsat
Najnowsze komentarze