Michał Fajbusiewicz znany jest jako twórca legendarnego programu 997, który miał pomóc w budowie zaufania do milicji w latach po stanie wojennym, ale też dzięki któremu udało się ująć wielu niebezpiecznych przestępców. To jednak tylko część jego telewizyjnej i filmowej twórczości. Jest ona na tyle bogata, że dr Krzysztof Grzegorzewski rozpoczął na Uniwersytecie Łódzkim wykład monograficzny poświęcony dorobkowi dziennikarza.

Mój program wszedł już do telewizyjnej klasyki, przecierałem ścieżki, byłem pionierem w tej tematyce i w tym formacie. Zresztą jak zaczynałem, to nawet zwrotu „format” nikt nie używał. Dzisiaj wszystko jest „formatem”, głównie w ślad za zachodnim, „skradzionym” nazewnictwem. Jak zaczynałem, to przecież nie było telewizji satelitarnej aby można było coś podejrzeć z innego kraju. Jeszcze chyba nawet nie miałem w domu VHS żeby coś nagrać z świata i aby ktoś mi to przysłał – mówi Michał Fajbusiewicz.

Piętnaście zajęć z cyklu „Twórczość telewizyjna i dokumentalna Michała Fajbusiewicza” dotyczyć będzie programu 997, ale również dokumentów historycznych, m.in. o Janie Karskim. Fajbusiewicz jest jedną z osób, która bardzo przysłużyła się popularyzacji wiedzy o polskim bohaterze wśród Polaków i cudzoziemców. Dokument „Moja misja” ma dzisiaj rangę unikalnego dokumentu historycznego, opartego o wspomnienia Karskiego. Co istotne, oprócz filmu pozostały bogate i niewykorzystane w dokumencie nagrania rozmów z Karskim, które również będą omawiane na zajęciach. Inne dokumenty autorstwa Fajbusiewicza dotyczą historii Łodzi, zwłaszcza jej żydowskiej przeszłości, unicestwionej przez Niemców.

Michał Fajbusiewicz to zapalony podróżnik, który odwiedził wszystkie kontynenty – najczęściej z aparatem i kamerą. Efektem jest nie tylko książka, ale i filmy. Dokumenty o RPA, Nowym Jorku i Sri Lance będą omawiane podczas wykładów.

Fot. źródło: Polsat