W salonach Empik w całej Polsce, a także w sieci internetowych księgarni, jest już dostępny nowy, 5. numer magazynu „Raport ESG”, którego tematem przewodnim jest odpowiedzialność sztucznej inteligencji. Kwartalnik porusza tematy społecznej odpowiedzialności biznesu, ochrony środowiska i ładu korporacyjnego.

„Raport ESG” to magazyn gospodarczy i pierwsze takie wydawnictwo na polskim rynku poświęcone zagadnieniom ESG. Wydawcą magazynu jest Fundacja im. XBW Ignacego Krasickiego, główny organizator Kongresu ESG, którego III edycja odbędzie się 31 stycznia 2024 r. W tym roku wydarzenie będzie miało charakter europejski. Program kongresu oraz laureatów nagrody KOD ESG poznamy 2 października 2023 r., podczas specjalnej konferencji. Fundacja współorganizuje także Konkursu o Tytuł Pracodawcy Godnego Zaufania – promujący dobre praktyki pracodawców. Najbliższa, 13. edycja konkursu, odbędzie w 8 listopada br.

Pierwsze wydawnictwo w Polsce

W magazynie, dostępnym w wersji papierowej i elektronicznej, na 68 stronach znajdziemy opinie, komentarze i artykuły, a także wskazówki i kierunki działania dla rozwoju idei ESG przygotowane z myślą o polskich przedsiębiorcach. Po raz pierwszy informacje na ten temat zostały zebrane w jednym miejscu, w przyjaznej czytelnikowi formie. „Raport ESG” jest kwartalnikiem, a jego cena to 19,90 PLN. Redakcja przygotowała też atrakcyjną ofertę dla prenumeratorów.

Wydawnictwo, oprócz sklepów sieci Empik, jest też dostępne w księgarniach internetowych, m.in. e-Kiosk.pl, Nexto.pl czy egazety.pl.

AI w kontrze do ESG

– Naszym okładkowym tematem jest odpowiedzialność sztucznej inteligencji, który rozwijamy w rozmowie z prof. Aleksandrą Przegalińską. Kto choć trochę interesuje się AI, ten wie, że prof. Przegalińska jest marką samą w sobie. Znana w Polsce i za granicą wybitna znawczyni sztucznej inteligencji, profesorka Akademii Leona Koźminskiego, która doktoryzowała się w zakresie filozofii sztucznej inteligencji w Instytucie Filozofii UW, ale ma też praktyczne doświadczenia w zgłębianiu algorytmów i ich stosowaniu w życiu, w tym także w gospodarce  – mówi Bogusław Mazur, redaktor naczelny „Raportu ESG”.

O sprawy związane ze społeczną odpowiedzialnością biznesu redakcja pyta też ekspertów, samorządowców i przedstawicieli biznesu. Prezes zarządu spółki STRABAG, Wojciech Trojanowski, opowiada o polityce neutralności klimatycznej spółki i technologicznych nowinach współczesnego, zrównoważonego budownictwa; Anna Popek, założycielka i prezes Fundacji Kulturalna Polska, mówi o potrzebie krzewieniu kultury i właściwych zachowań między ludźmi; Piotr Mosak, psycholog, porusza kwestie płciowych stereotypów, a Barbara Domańska, radna dzielnicy Praga-Północ, ocenia politykę klimatyczną władz Warszawy.

Na stronach Raportu ESG znajdziemy też artykuły dotyczące konkretnych rozwiązań pomocnych w raportowaniu i poradnikowych. Tu przykładami mogą być: tekst o zrównoważonej turystyce i zmianach klimatycznych, Future leaders of ESG in the business sector – Raport z badania kompetencji i wiedzy z zakresu ESG, informacje o EU Ecolabel jako narzędziu realizującym cele zrównoważonego rozwoju (SDG) Są też analizy dotyczące rynku specjalistów ds. ESG. W numerze znajdziemy wiele aktualności i ciekawych przykładów z zastosowania zasad ESG w praktyce przez firmy takie jak: Żabka Polska, Emitel czy Polski Fundusz Rozwoju.

Więcej w wydaniu papierowym.

Wydawcą „Raportu ESG” jest Instytut ESG -zespół doradczo-analityczny – działający w ramach Fundacji im. XBW Ignacego Krasickiego, organizator I Kongresu ESG – Liderzy zrównoważonego rozwoju na rzecz ekosystemu ESG. Instytut jest też wydawcą portalu RaportCSR.pl, jednego z największych i najstarszych źródeł informacji na temat społecznej odpowiedzialności biznesu w Polsce, oraz oESG.pl – nowej platformy wiedzy dla przedsiębiorców i ekspertów, ale też przedstawicieli administracji państwowej, samorządowców, dziennikarzy i studentów.

Następny numer magazynu pojawi się we wrześniu 2023 r.

Magazyn jest dostępny w sieci sprzedaży salonów Empik oraz w internecie na portalach: