Zdjęcia Jerzego Woropińskiego, fotografa z warszawskiej Pragi, a także wykład o prawobrzeżnej stolicy. Już 12 sierpnia, w Pałacu Małachowskich, odbędzie się wernisaż poświęcony pracy artysty zakończony spacerem po warszawskiej Pradze.

„Moja Praga Magiczna”, czy „Praga w starej fotografii”, to albumy zdjęć, których autorem jest Jerzy Woropiński, fotograf z warszawskiej Pragi. Tam mieszkał przez 20 lat i odbierał od życia przeróżne praktyczne, czasem bolesne, nauki. Także tam w latach 70-tych zdobywał swe pierwsze doświadczenia jako fotograf i fotoreporter, między innymi na niebezpiecznym Bazarze Różyckiego. Jego zdjęcia ukazują specyficzny klimat tego miejsca (namiastkę kapitalizmu), przybliżają nam ludzi handlujących i kupujących. Poruszają zwłaszcza zmęczone twarze i spracowane ręce kobiet handlujących drobiem, ciuchami czy jakimkolwiek innym towarem.

Zdjęcia Woropińskiego możemy podziwiać do 14 sierpnia w Galerii Trasy WZ przy ruchomych schodach na warszawskiej Starówce. Autorski wernisaż fotografii odbędzie się 12 sierpnia w Pałacu Małachowskich przy ul. Senatorskiej 11. Ilość miejsc jest ograniczona. Aby wziąć udział w wydarzeniu należy wysłać zgłoszenie na adres: poczta@warszawski.pttk.pl. W zgłoszeniu należy podać imię i nazwisko oraz adres e-mail.

Okruchy życia – zapomniany czas. Program wydarzenia

10:00 – otwarcie wernisażu

10:20 – 11:00 – „Fotografia – mój świat” – spotkanie z Jerzym Woropińskim – rozmowę poprowadzi Ireneusz Graff (fotograf)

11:00 – 11:30 – zbiory Narodowego Archiwum Cyfrowego

11:30 – 12:00 – „Warszawska Praga – inny świat” – prelekcję poprowadzi Ewa Kalnoj-Ziajkowska (historyk sztuki)

12:00 – 12:20 – przerwa kawowa, oglądanie wystawy, rozmowy w kuluarach

12:20 – 12:50 – praskie melodie na harmonię w wykonaniu Wojciecha Budy (praski harmonista)

12:50 – 13:00 – zakończenie wernisażu

Wieczorem, 12 sierpnia o godz. 18 rozpocznie się spacer po warszawskiej Pradze „Zapomniany bazar – praskie wspomnienia”. Spacer poprowadzi varsavianista Jarosław Kaczorowski (Stowarzyszenie Praska Ferajna).

Organizatorem wydarzenia jest Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. Patronat medialny objeło Radio Dla Ciebie, a za obsługę medialną odpowiada AM Art-Media Agencja PR. Wydarzeniu patronuje Fundacja XBW im. Ignacego Krasickiego. Patronem honorowym jest Marszałek Województwa Mazowieckiego.