Już 13 czerwca (niedziela) w Pałacu Książąt Radziwiłłów w Nieborowie rozpocznie się wystawa słynnego obrazu Henryka Siemiradzkiego „Chopin w salonie księcia Antoniego Radziwiłła w roku 1829”. Te wyjątkowe dzieło ostatni raz było wystawiane w Polsce 133 lata temu. Dzięki Muzeum w Nieborowie i Arkadii oraz Fundacji Trzy Trąby obraz będzie można zobaczyć aż do końca wakacji.

Pokaz obrazu „Chopin w salonie księcia Antoniego Radziwiłła w roku 1829” Henryka Siemiradzkiego realizowany jest przez Muzeum w Nieborowie i Arkadii oraz Fundację Trzy Trąby. To kolejny projekt udanej współpracy między muzeum a fundacją, które połączyła we wspólnych działaniach fascynacja dawną sztuką i chęć jej eksponowania.

Obraz Henryka Siemiradzkiego został wypożyczony z prywatnej kolekcji w Nowym Jorku. Polska publiczność, w zniewolonym zaborami kraju, mogła podziwiać to dzieło po raz ostatni w Krakowie w 1888 r. Po stu trzydziestu trzech latach obraz będzie ponownie udostępniony w pięknych wnętrzach radziwiłłowskiego pałacu w Nieborowie. „Chopin w salonie księcia Antoniego Radziwiłła w roku 1829” powstał w 1887 r. na zamówienie poznańskiego wydawcy, pedagoga i literata Karola Kozłowskiego. W twórczości Siemiradzkiego, dzieło to zajmuje wyjątkowe miejsce, ze względu na polską tematykę, tak mocno odbiegającą od antycznych inspiracji malarza. Siemiradzki uchwycił scenę koncertu Fryderyka Chopina, który miałby odbyć się w 1829 r. w jednej z posiadłości Antoniego Henryka Radziwiłła. Jest to jednak wyimaginowana scena, mimo iż Chopin bywał u Radziwiłłów w Antoninie, Berlinie i Poznaniu. Obraz Siemiradzkiego pokazuje atmosferę wieczoru muzycznego. Wokół Chopina grającego na fortepianie zgromadzili się domownicy i zaproszeni goście. Centralną część kompozycji stanowi jednak nie postać Chopin, a książę Antoni Henryk Radziwiłł oraz jego córka Eliza, opierająca się o ramię ojca.

Fundacja Trzy Trąby zajmuje się działalnością na różnych polach kultury. Pół roku temu współorganizowaliśmy bożonarodzeniowy koncert Margarity Levchuk w Nieborowie jako symbol solidarności poprzez piękno muzyki. Teraz udało się zaaranżować prawie 3 miesięczną wystawę obrazu, który po ponad 130 latach znów będzie eksponowany w Polsce. Cieszę się, że nasze inicjatywy, zarówno te w Polsce, ale także te międzynarodowe cieszą się dużym zainteresowaniem. Jest to dodatkowy bodziec, który sprawia, że chcemy zrobić jak najwięcej dla kultury i historii Polski – mówi Maciej Radziwiłł, założyciel Fundacji Trzy Trąby.

„Chopin w salonie księcia Antoniego Radziwiłła w roku 1829”, od momentu powstania cieszył się dużym zainteresowaniem, był wielokrotnie eksponowany na wystawach krajowych i zagranicznych. W 1888 r. nakładem Karola Kozłowskiego powstała na podstawie płótna fotograwiura. Popularność tego dzieła sprawiła, że było ono wielokrotnie reprodukowane.

Maciej Radziwiłł i jego Fundacja od lat wspierają Muzeum w Nieborowie i Arkadii. Reaktywował tam Manufakturę Majoliki i zorganizował wiele wystaw poświęconych założycielom pałacu, w którym mieści się muzeum. Corocznie też na dziedzińcu pałacu dzięki jego zaangażowaniu wystawiane są najznakomitsze przedstawienia operowe, na które wstęp jest całkowicie darmowy.

W 2019 roku Maciej Radziwiłł był współorganizatorem międzynarodowej wystawy w Pałacu Wielkich Książąt Litewskich w Wilnie pt. „Radziwiłłowie. Historia i dziedzictwo książąt” zawierającej 350 eksponatów z około 40 muzeów, bibliotek, archiwów, kościołów, klasztorów i prywatnych kolekcji. Ta największa wystawa w historii Litwy okazała się wielkim sukcesem. Wystawę odwiedziło prawie 55 000 turystów z całego świata.