Do końca marca, w Centrum Praskim Koneser, będzie można oglądać wyjątkową wystawę The Art of Banksy. Without Limits., czyli pierwszy pokaz prac Banksy’ego w Polsce najsłynniejszego artysty graffiti na świecie, którego prawdziwa tożsamość do dziś pozostaje tajemnicą.

Określany mianami artystycznego geniusza, ale również politycznego prowokatora. Człowiek, którego znają wszyscy, ale nikt nie zna go tak naprawdę – od lat z powodzeniem utrzymujący swoją tożsamość w tajemnicy. Wywodzący się z graffiti, obecnie ok. 40-letni brytyjski artysta, który największą sławę zdobył malując szablony. Legenda sztuki ulicznej, którą (tak jak nikt inny) wyniósł „na salony” – jego prace podbijają nie tylko ulice, ale także galerie i domy aukcyjne na całym świecie. A wszędzie, gdzie się znajdą czy zostaną wystawione na sprzedaż – cieszą się ogromną popularnością i osiągają zawrotne ceny, czyniąc Banksy’ego jednym z „najcenniejszych” współczesnych artystów.

Flirt z popkulturą, inspiracje sztuką klasyczną, ironiczne poczucie humoru i krytyczne komentarze odnoszące się do kondycji współczesnego świata z myślą pacyfistyczną na czele, bardzo często politycznie zaangażowane, a zarazem lekkość, z jaką ujmuje trudne tematy oraz nieprzewidywalność – to główne znaki rozpoznawcze artysty. Jednego możemy być jednak pewni: Banksy nie powiedział jeszcze ostatniego słowa.

Wystawa The Art of Banksy. Without Limits. prezentuje ponad 100 prac artysty. Począwszy od 2016 pokazywana była do tej pory m.in. w Stambule, Amsterdamie, Paryżu, Melbourne czy Bukareszcie. Odwiedzający będą mogli zobaczyć sztandarowe dzieła artysty, takie jak Girl with Balloon (obraz powiązany z głośną aukcją w Sotheby’s, który uległ samozniszczeniu tuż po tym, jak został wylicytowany za ponad milion euro), Flower Bomber, czyli wizerunek bojówkarza z bukietem kwiatów zamiast koktajlu mołotowa oraz Pulp Fiction z bohaterami filmu celującymi z… bananów.

12.02 1.04.2021 r.
Centrum Praskie Koneser
(plac Konesera, Warszawa)