Fundacja im. XBW Ignacego Krasickiego była współorganizatorem wyprawy polskich dziennikarzy do Wilna, stolicy Litwy. Głównym punktem programu była prezentowana w Muzeum Narodowym – Pałacu Wielkich Książąt Litewskich wystawa „Radziwiłłowie. Historia i dziedzictwo książąt”, jedna z najbardziej imponujących i największych wystaw ostatnich lat.

W kilkunastoosobowym gronie uczestników znaleźli się redaktorzy naczelni oraz dziennikarze i publicyści zainteresowani historią, reprezentujący najważniejsze media krajowe.

Wizyta w Muzeum Narodowym w Wilnie rozpoczęła się od kameralnego spotkania z dyrektorem muzeum dr. Vydasem Dolinskasem oraz kierownikiem działu wystaw i wydawnictw muzeum Marijusem Uzorką, autorami koncepcji wystawy i planu ekspozycji. W spotkaniu wzięła udział także Ramunė Vaičiulytė z działu komunikacji muzeum.

Następnie sam książę Maciej Radziwiłł, założyciel Fundacji Trzy Trąby i jeden z organizatorów wystawy, oprowadził dziennikarzy po wystawie, opowiadając przy tym w niezwykle ciekawy sposób historię rodu Radziwiłłów, czyli jednego z największych rodów magnackich Europy Środkowo – Wschodniej.

Wieczorem odbyła się uroczysta kolacja z udziałem Pani Ambasador RP na Litwie, Urszuli Doroszewskiej. W jej trakcie goście mieli okazję porozmawiać o polsko-litewskiej współpracy w dziedzinie kultury, a także skosztować specjałów tradycyjnej kuchni litewskiej.

W sobotę rano dziennikarze w towarzystwie pani przewodnik zwiedzili wileńską starówkę. W planie zwiedzania znalazły się m.in. Archikatedra i Kaplica Św. Kazimierza, Uniwersytet Wileński, Dzielnica Żydowska, Stary Ratusz, Cela Konrada, Ostra Brama, Cerkiew Św. Ducha, Kościół Św. Kazimierza, Pałac Radziwiłłów, Dom Juliusza Słowackiego, Kościół Św. Anny i Kościół Bernardynów.

O wystawie

Wystawa była dostępna dla zwiedzających w dniach 10 października 2019 r. – 12 stycznia 2020 r.  W ciągu trzech miesięcy trwania odwiedziło ją ponad 55 000 turystów, zorganizowano blisko 300 wycieczek z przewodnikiem, ponad 100 interaktywnych zajęć edukacyjnych oraz 10 wydarzeń specjalnych.

Łącznie na wystawie znalazło się ponad 350 eksponatów z około 40 muzeów, bibliotek, archiwów, kościołów, klasztorów i prywatnych kolekcji z 7 krajów świata – Litwy, Polski, Białorusi, Ukrainy, Niemiec, Francji i Ziemi Świętej (Jerozolima). Najbardziej imponujące eksponaty z instytucji zagranicznych pochodziły głównie z Muzeum Narodowego w Warszawie, Zamku Królewskiego w Warszawie, Zamku Królewskiego na Wawelu w Krakowie oraz Centralnego Archiwum Akt Historycznych w Warszawie. 100 eksponatów pochodziło z prywatnej kolekcji Macieja Radziwiłła.

Wystawę odwiedziło wielu znakomitych gości, m.in. prezydent Litwy – Gitanas Nausėda z małżonką Dianą, małżonka Prezydenta RP – Agata Duda, Przewodniczący litewskiego Sejmu – Viktoras Pranckietis, Minister Obrony Narodowej Polski – Mariusz Błaszczak oraz najważniejsi ministrowie litewskiego rządu , dyplomaci i ambasadorowie z całego świata.