Udział, a przede wszystkim danina krwi złożona przez ziemian w obronie ojczyzny, podczas wojny z bolszewikami, to historia, o której niewielu pamięta. Niewielu też docenia udział w wojnie polskiego ziemiaństwa. Dr Marcin K. Schirmer, wielki przyjaciel Galerii Delfiny i Fundacji im. XBW Ignacego Krasickiego, przygotował publikacje, która przypomina zapomniane epizody wojny 1919-1921.

Udział ziemian w wojnie polsko-bolszewickiej 1919–1921 wciąż jest słabo znany i niedoceniany. – Publikacja dr Marcina K. Schirmera, „Polscy ziemianie w obronie ojczyzny podczas wojny z bolszewikami 1919–1921”, powstała, aby udokumentować wkład ziemiaństwa w odzyskanie przez Polskę niepodległości oraz podkreślić jego znaczenie w przełomowych dla Polski chwilach – zachęca wydawca książki. Materiał ilustracyjny, w dużej mierze dotąd niepublikowany, pochodzi w większości z archiwów rodzinnych.

Dyskusja, a przede wszystkim spotkanie z autorem, z okazji premiery książki, odbędzie się 19 października o godz.17.30 w Centralnym Przystanku Historia IPN przy ul. Marszałkowskiej 21/25 w Warszawie. W spotkaniu, wspólnie z autorem, weźmie udział prof. dr hab. Jan Żaryn z Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Paderewskiego. Dyskusję poprowadzi dr Marcin Chorązki z krakowskiego oddziału IPN.

Spotkanie ma charakter otwarty, wstęp  jest wolny. Na miejscu będzie możliwość nabycia książki.